Návrat na hlavnú stránku AOS
  Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika Piatok 19. 04. 2024        
 Hlavná stránka

11. medzinárodná konferencia o teórii fuzzy množín
a jej aplikáciách – FSTA 2012
 
    V polovici februára tohto roku uplynie 20 rokov odvtedy, čo sa konal prvý ročník medzinárodnej vedeckej konferencie zameranej na teóriu fuzzy množín a jej aplikácie. Konala sa 17. - 21. 2. 1992 na pôde vtedajšej Vysokej vojenskej technickej školy.Medzinárodná konferencia FSTA’92 nadviazala na trojstranné česko-slovensko-poľské konferencie Teória a aplikácie fuzzy množín iniciované profesorom Beloslavom Riečanom v druhej polovici 80-tych rokov minulého storočia. Prvej konferencie FSTA’92 sa zúčastnilo 32 účastníkov z ôsmich krajín sveta. Ďalšie ročníky sa potom uskutočňovali pravidelne každé dva roky v Jánskej doline. Konferencia FSTA si rýchlo získala dobré meno a počet jej účastníkov postupne rástol. Na 5. konferencii FSTA 2000 sa zúčastnilo 111 účastníkov zo 16 krajín sveta. Od jej začiatku k jej organizátorom patrila Vysoká vojenská technická škola, či Vojenská akadémia, predchodkyne dnešnej Akadémie ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši“, uviedol doc. RNDr. Ferdinand Chovanec, CSc. z Katedry informatiky AOS, člen programového výboru konferencie FSTA, ktorý sa dlhodobo zaoberá matematickými modelmi v kvantových a mnoho-hodnotových logikách.

    Ostatný 11. ročník sa uskutočnil v Liptovskom Jáne v dňoch 30. 1. - 3. 2. 2012 pod hlavičkou organizátorov - Katedry informatiky Akadémie ozbrojených síl Liptovský Mikuláš, Katedry matematiky a deskriptívy Stavebnej fakulty STU Bratislava a Európskej spoločnosti pre fuzzy logiku a technológiu - EUSFLAT.

    Konferencie sa zúčastnilo 82 odborníkov z oblasti matematiky, informatiky, elektroniky ale i fyziky, ktorí pochádzali z 12 krajín Európy a Ázie (zastúpené boli Slovensko, Česká republika, Poľsko, Taliansko, Lotyšsko, Irán, Rakúsko, Maďarsko, Francúzsko, Srbsko, Španielsko, Južná Kórea).

    Tohoročná konferencia sa zaoberala najmä výsledkami v oblasti agregačných funkcií, teoretickými základmi najmodernejších postupov v rozhodovacích procesoch a v expertných systémoch. Odborné príspevky na konferencii odzneli v 2 sekciách a zamerali sa na fuzzy logiku, na najnovšie trendy v lineárnom plánovaní (nesprávne prekladanom ako lineárne programovanie), na kvantové štruktúry, čo je teoretický základ pre modelovanie experimentálnych meraní a ich vyhodnocovanie, na aplikácie, kde fuzzy množiny zasiahli, napr. aj na exaktnú podporou výrokov a tvrdení expertov. Každoročne so svojím vedeckým príspevkom na konferencii vystupuje i doc. RNDr. Ferdinand Chovanec, CSc. z AOS. Tohto roku sa jeho práca zamerala na „Lepenie distributívnych MV-algebier“.

    Na vyžiadanie účastníkov venovali nad rámec organizátori prvý večer výmene skúseností o typografickom textovom formátore LaTeX, v ktorom sa celosvetovo píšu vedecké články (text si už nevyžaduje typografickú prípravu v tlačiarňach).

    "Z konferencie bol, tak ako aj po minulé ročníky, vydaný recenzovaný zborník abstraktov, editovaný v LaTeXu. Kompletné vedecké články, ktorých základom sú vystúpenia na konferencii, budú po štandardnom recenznom konaní a za predpokladu schválenia, publikované v špeciálnom čísle karentovaného medzinárodného časopisu „Fuzzy sets and systems“, editorom ktorého je prof. Didier Dubois z Francúzska, na konferencii vystúpil ako pozvaný prednášajúci", uviedla RNDr. Eva Drobná, PhD., za organizátora z AOS.
  
  
  
        Ďalšie fotografie
        Videozáznam
  text a foto: -hg-    
  




gen. Dr. M. R. Štefánik
 
 
  e-mail AOS  Stravovanie WEGA
 
  Facebook AOS  YouTube AOS
   NATO - SHAPE    NATO    EU    Ministerstvo Obrany OS SR    Generálny štáb OS SR    Allied command transformation
© Copyright 2008 KIS Aktualizované Untitled Document 07. júla 2023   (2434)