Návrat na hlavnú stránku AOS
  Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika Sobota 20. 04. 2024        
 Hlavná stránka

Odborná stáž študentov policajnej akadémie v AOS
 
    V Simulačnom centre Akadémie ozbrojených síl (AOS) sa v dňoch 2. - 5. septembra 2014 uskutočnila odborná stáž 25-tich študentov finálneho ročníka z Katedry verejnej správy a krízového manažmentu Akadémie policajného zboru Bratislava (APZ), a to pod vedením doc. Mgr. Dr. Vladimíra Blažeka, CSc. a pracovníkov Simulačného centra AOS.

    Odborná prax je vykonávaná pravidelne od roku 2011, a to 2krát do roka. V rámci tejto praxe navštívili študenti APZ v sprievode pracovníkov simulačného centra Vrtuľníkové krídlo v Prešove, kde im veliteľ útvaru, plk. Ing. Róbert Tóth a odborní pracovníci prezentovali výsledky vzájomnej spolupráce medzi rezortmi obrany a vnútra pri spoločných operáciách v rámci riešenia krízových situácií, a to najmä hasenia požiarov v nebezpečnom a nedostupnom teréne, ako aj pátraní po nezvestných osobách. Ďalej sa oboznámili s prevádzkou a kapacitami tunela Branisko a tiež prácou Hasičského záchranného zboru a zložiek Integrovaného záchranného systému pri riešení krízových situácii, ktoré môžu vzniknúť v tuneli a jeho okolí. Počas predmetnej praxe bola študentom predstavená činnosť Horskej a záchrannej služby Jasná, ako významného prvku výkonného prvku bezpečnostného systému SR.

    Súčasťou odbornej praxe v Akadémii ozbrojených síl bolo preverenie teoretických vedomostí študentov APZ z plánovania a riadenia opatrení na ochranu obyvateľstva a hospodárstva po vyhlásení mimoriadnej udalosti formou praktického cvičenia s podporou simulačných technológií. Simulovaná mimoriadna udalosť vznikla vplyvom dlhodobej nepriaznivej meteorologickej situácie. Cvičenie bolo zamerané na kooperáciu a koordináciu činností krízového štábu mesta a participujúcich zložiek integrovaného záchranného systému. Krízový štáb mesta bol preverený vo viacerých činnostiach, a to najmä v plánovacom a rozhodovacom procese, ďalej pri realizácii evakuačných opatrení a taktiež v otázkach zákonných noriem a spoločných operačných procedúr krízového manažmentu vo verejnej správe. Študenti, budúci krízoví manažéri, boli vystavení časovému stresu, a tak boli nútení v relatívne krátkom čase reagovať na novovzniknuté simulované krízové situácie.
  
      

  npor. Ing. Matúš Grega    
foto: -hg-    


    Predmetné cvičenie je pokračovaním plnenia následných merateľných ukazovateľov už ukončeného projektu 2.2/04, ktorý AOS ukončila k 30. 11. 2013. Projekt bol realizovaný v rámci Operačného programu Výskum a vývoj ako dopytovo – orientovaný projekt s názvom projektu „Vývoj metód, foriem a postupov didaktických procesov v oblasti krízového manažmentu s využitím simulačných technológií“ a označením ITMS kódom 26220220096. Predmetný projekt bol implementovaný v rámci Prioritnej osi 2 – Podpora výskumu a vývoja, Opatrenia 2.2 – Prenos poznatkov a technológií získaných výskumom a vývojom do praxe prostredníctvom Agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ (ASFEU) a bol spolufinancovaný v rámci Európskych štrukturálnych fondov (EŠF) z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a Štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
www.aos.sk/?stranky=aktuality14/projEU-2-2.php
  




gen. Dr. M. R. Štefánik
 
 
  e-mail AOS  Stravovanie WEGA
 
  Facebook AOS  YouTube AOS
   NATO - SHAPE    NATO    EU    Ministerstvo Obrany OS SR    Generálny štáb OS SR    Allied command transformation
© Copyright 2008 KIS Aktualizované Untitled Document 07. júla 2023   (2440)