Návrat na hlavnú stránku AOS
  Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika Sobota 27. 04. 2024        
 Hlavná stránka

Slávnostné odovzdanie medailí absolventom „Pochodu 100“
 
    Akadémia ozbrojených síl (AOS), ktorá nesie meno významnej osobnosti Milana Rastislava Štefánika (* 21. júl 1880, Košariská – † 4. máj 1919, Ivanka pri Dunaji), zorganizovala pri príležitosti 100. výročia jeho úmrtia akciu s názvom „Pochod 100“, ktorá pozostávala zo 4 trás naprojektovaných tak, aby tvorili symbolicky 100 kilometrovú pešiu púť. Táto aktivita sa konala v spolupráci s vtedajším dekanom Ekumenickej pastoračnej služby AOS plk. Mgr. Viktorom Sabom, ktorý toho času pôsobí ako generálny duchovný Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR.

    Pochod bol veľkou športovo-kultúrnou akciou, ktorej sa zúčastnili nielen zamestnanci a kadeti AOS a ich rodinný príslušníci, ale aj členovia iných silových zložiek. Svojou účasťou sa zapojili aj vojenskí veteráni, výsluhoví dôchodcovia a ďalší pozvaní hostia.

    Prvá etapa púte sa začala 1. júna na Čertovici a nastúpilo na ňu 127 účastníkov. Cesta viedla na Chatu M. R. Štefánika (1730 m.n.m), Ďumbier (2043 m.n.nm.), Krúpovo sedlo (1910 m.n.m.) a na Lúčky v Demänovskej doline. Účastníci v ten deň prešli spolu 21 km. V sedle pod Ďumbierom si v tichosti spomenuli na zosnulého študenta Janka Skvašíka (†2000), ktorý tam tragicky zahynul.

    Druhá etapa „Pochodu 100“ – sa uskutočnila v dňoch 21. - 22. 9. 2019, v počte 89 zúčastnených, na trase z Donoval na Chopok do Jasnej. Išlo o najdlhšiu časť, ktorá v prvý deň viedla cez Hiadeľské sedlo, Prašivú (1652 m) na Ďurkovú (1750 m), kde v útulni Ďurková pod Chabencom (1955 m) a v jej okolí putujúci prenocovali. Táto trasa merala 27,5 km. Pokračovanie tejto etapy o dĺžke 13,5 km viedlo na druhý deň cez Chabenec a Dereše (2003 m) do Jasnej. Organizátori účastníkom v krátkych zastávkach pripomenuli tragické udalosti, ktoré sa stali na trase pochodu (lavína cez SNP v Liptovskej Lúžnej a udalosti zo SNP v okolí Chabenca, Prašivej).

    Tretia etapa sa konala 9. novembra 2019 s 83 účastníkmi, ktorí absolvovali cestu na Senecké jazerá a odtiaľ do Ivanky pri Dunaji (22 km), kde sa pri mohyle gen. M. R. Štefánika oboznámili s historickými udalosťami leteckej tragédie. Pridanou hodnotou uvedenej trasy bola návšteva medzinárodného letiska gen. M. R. Štefánika v Bratislave. V jeho vstupnej hale bola možnosť prezrieť si repliku trojmotorového lietadla Caproni CA. 33 v mierke 1:1.

    Po skončení tretej trasy „Pochodu 100“ mali účastníci zvládnutých celkovo 83 km a čakala ich posledná štvrtá etapa naplánovaná na apríl 2020. S nástupom pandémie COVID-19 sa ju už však nepodarilo uskutočniť. Napriek nepriazni, ktorá sa šírila v roku 2020 a neumožnila organizátorom plánovane ukončiť akciu na Bradle spojenú s odovzdaním pamätných medailí, podarilo sa vedeniu AOS spolu s plk. Viktorom Sabom dňa 25. mája 2021 zorganizovať jedinečné stretnutie v priestoroch auly AOS spolu so slávnostným odovzdaním medailí, ktoré si účastníci pochodu svojím putovaním vyslúžili.

    Pamätná medaila „Pochod 100“ bola vytvorená a kreovaná kolegom z odd. Audiovizuálnej tvorby AOS Mgr. Robertom Kandríkom. Ide o kovovú medailu okrúhleho tvaru v striebornom vyhotovení o priemere 40mm. Na lícnej strane je vyobrazená podobizeň M. R. Štefánika s rokom jeho smrti a stého výročia. Pod ňou je uvedený nápis „Pochod 100". K medaile je pripevnená stužka modrej farby ako symbol neba, keďže Štefánik ako pilot celý svoj život vzhliadal k nebu. Stuha je olemovaná červenou a čiernou farbou. Červená charakterizuje Štefánika nielen ako politika, či astronauta, ale i ako národovca, ktorý reprezentoval národ vychádzajúc zo svojich kresťanských koreňov. Čierna farba symbolizuje tragickú udalosť.

    Plk. Viktor Sabo prejavil vďaku každému, kto tento pochod absolvoval a vieru v to, že medaila ostane pre jej nositeľov spomienkou na spoločne strávené chvíle a na osobu M. R. Štefánika. Slávnostné odovzdanie medailí vykonal rektor AOS doc. Ing. Jozef Puttera, CSc., ktorý poďakoval zúčastneným a ocenil ľudský rozmer tejto aktivity, počas ktorej mali jej príslušníci možnosť zoznámiť sa nielen s osobou M. R. Štefánika, ale aj s miestami, ktoré ho sprevádzali životom a tiež spoznať samých seba, svojich kolegov a ich rodinných príslušníkov v netradičných situáciách. Vyzdvihol športovo-turistický význam udalosti, keďže vzhľadom na zloženie účastníkov pochodu, určite nebolo jednoduché zvládnuť denne takmer 22 km chôdze. V neposlednom rade spomenul dôležitosť uctiť si a pripomenúť pamiatku M. R. Štefánika, jeho pôsobnosť a prínos jeho osoby, ktorá si zaslúži nasledovanie v mnohých oblastiach.

    „Snažíme sa vychovávať kadetov v úcte k tradícií, v zdravom patriotizme, pričom výrazný efekt majú práve podobné aktivity, ktoré umožnia navštíviť miesta súvisiace s históriou a prežiť v nich istý čas,“ záverom svojho prejavu skonštatoval rektor AOS.

    Dúfajme teda, že situácia v nasledujúcom období, vzhľadom k pandémii, umožní účastníkom znova sa stretnúť a dokončiť tak poslednú etapu „Pochodu 100“.
  
  
  
        Ďalšie fotografie     text: -sz-, foto: -ds-
  




gen. Dr. M. R. Štefánik
 
 
  e-mail AOS  Stravovanie WEGA
 
  Facebook AOS  YouTube AOS
   NATO - SHAPE    NATO    EU    Ministerstvo Obrany OS SR    Generálny štáb OS SR    Allied command transformation
© Copyright 2008 KIS Aktualizované Untitled Document 07. júla 2023   (2636)