Kurz základov didaktickej techniky pre zahraničných študentov

V dňoch 19. - 24. 11. 2007 navštívilo Akadémiu ozbrojených síl M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši 10 študentov pod vedením Prof. KWS dr Małgorzata LEŚNIAK z Krakowskej Školy Wyššej (Polská republika). Prorektorka pre vedu a zahraničné vzťahy doc. RNDr. Mária JUREČKOVÁ, PhD., ktorá návštevu prijala, okrem iného zdôraznila, že návšteva je výsledkom rozvíjajúcej sa vzájomnej spolupráce obidvoch vysokých škôl a súčasťou organizovaných mobilít študentov a vysokoškolských učiteľov obidvoch vysokých škôl s cieľom nielen vzájomne sa poznávať, ale tiež absolvovať niektoré formy vzdelávania.

Aj to bol dôvod prečo poľskí študenti absolvovali v rámci tejto návštevy štvordňový "Kurz základov didaktickej techniky", ktorý bol zameraný na rozvoj komunikačných zručnosti a získanie základných zručnosti v používaní najmodernejších informačno-komunikačných technológii vo vzdelávacom procese. Kurz organizovaný Katedrou humanitných a sociálnych vied bol ukončený záverečným preskúšaním, ktorého súčasťou boli vlastné prezentácie študentov, spracované v priebehu kurzu.

Okrem 6 hodinovej dennej výučby v kurze, bol pre študentov pripravený tiež zaujímavý program. Ten bol zameraný na poznávanie liptovského regiónu a mesta Liptovský Mikuláš. Študentom sa veľmi páčila návšteva skanzenu liptovskej dediny v Pribyline a pamiatok mesta Liptovský Mikuláš. Neoficiálny program, zameraný na poznávanie života vysokoškolských študentov vojenskej vysokej školy, zabezpečovali samotní študenti. Hlavnými koordinátormi boli študenti 4. ročníka manažmentu Jana TCHÚROVÁ a Marek VLNKA.

Marek BARAŃSKI, ktorý je predseda študentského parlamentu Krakovskej školy wyššej prejavil záujem o stretnutie s predsedom študentskej samosprávy Akadémie ozbrojených síl a Národnej akadémie obrany, čo sa uskutočnilo počas slávnostnej večeri vo štvrtok. Obaja predstavitelia študentských samospráv si vymenili v družnom rozhovore skúsenosti z práce a dohodli základné kroky spolupráce, ktoré budú doplnkom Dohody o vzájomnej spolupráci medzi obidvomi vysokými školami.

Na záver kurzu, ktorý bol ukončený preskúšaním z praktických zručnosti spracovania a používania prezentácie vybranej problematiky s využitím didaktických prostriedkov, bol tým, ktorí uspeli odovzdaný certifikát o úspešnom absolvovaní kurzu. Po obojstrannej výmene skúsenosti z pobytu možno očakávať, že sa kurzu zúčastnia aj ďalší záujemci a to nielen z radov študentov, ale i pedagogických pracovníkov Krakovskej školy wyššej. Preto terajší pobyt priateľov z Poľska možno považovať za prvý krôčik k mohutnej mobilite študentov a pedagógov v roku 2008.

Text: Doc. RSDr. Jozef MATIS, PhD.