Medzinárodné sympózium o krízovom manažmente v Poľsku

V dňoch 7.-8.2.2007 sa v poľskom kúpeľnom mestečku Ustka uskutočnilo
I. medzinárodné sympózium k problematike krízového manažmentu na téma "Reakcia na živelné katastrofy - teoretické a praktické aspekty".

Hlavnými organizátormi sympózia boli významné vzdelávacie inštitúcie severného Pobaltia ako sú Akademia Pomorska v Slupsku, Wyžsza hanzeatycka skola zarzadzania v Slupsku, Centrum Szkolenia marynarki wojennej v Ustke, ale taktiež European Association for Security(EAS) z Krakowa. Práve vďaka vynikajúcej spolupráci Katedry humanitných a sociálnych vied AOS gen. M.R. Štefánika s EAS sme mohli byť pri tom.

Diskusné vystúpenia prvého panelu v prvý deň sympózia boli reprezentované zástupcami Ministerstva vnútra Poľskej republiky, Ministerstva obrany Poľskej republiky a Akademie obrany narodowej z Varšavy. Pomerne vysoká profesionálna pripravenosť poľských ozbrojených zborov a síl paradoxne naráža (ako aj u nás) na obsolétnosť legislatívy, nesystémové kroky pri budovaní národného systému reakcie na krízy, neschopnosť jednotlivých subjektov (od ústredných orgánov štátnej správy až po úroveň okresu a obce) spolu komunikovať a na slabú schopnosť synchronizovať činnosť záchranných zborov.

Akadémiu ozbrojených síl gen. M.R. Štefánika a naše národné zastúpenie v EAS reprezentoval RSDr. Čech, ktorý prispel svojim vystúpením na téma "Prístup Slovenskej republiky k implementácii NATO Crisis Response System". Ukázalo sa, že aj v oblasti medzinárodného krízového manažmentu máme veľa spoločných problémov, ktoré je možné konzultovať a hľadať spoločné (tzn. aliančné) algoritmy riešenia situácií.
Nemenej podnecujúce boli aj vystúpenia a prezentácie v ďalších paneloch prvého a druhého dňa, ktoré sa venovali problémom krízového manažmentu nižších článkov štátnej správy, významu spolupráce s médiami v priebehu krízových situácií a prípravou ľudských zdrojov v aparáte národného bezpečnostného systému.

Príjemným oživením druhého rokovacieho dňa boli ukážky Školiaceho strediska vojenského námorníctva v Ustke, ktoré pripraví ročne až 8 000 ľudí. Časť týchto vojenských kapacít je príspevkom armády v príprave na krízové situácie pri živelných katastrofách a pri technických haváriách. Ukážky z výcviku a vybavenosti Školiaceho strediska potvrdili, že tvrdenia vojakov o ich pripravenosti profesionálne zasiahnuť nie sú iba prázdne slová.
Sympózia sa zúčastnili aj zástupcovia viacerých poľských univerzít. Bolo preto príjemným zistením, že v Poľsku vedia o Akadémii ozbrojených síl gen. M.R. Štefánika a že majú záujem s nami spolupracovať v oblasti obrany a bezpečnosti.

Text:RSDr. Ľubomír ČECH, CSc.
Foto:RSDr. Ľubomír ČECH, CSc.