Úvod
Aktuality
Štúdium
Kurzy
DPŠ
Konferencie
Zborníky
Projekty
Publikačná činnosť
Štruktúra
Kontakt
 
 
Centrum RR
V I T A J T E !
 
Doplňujúce pedagogické štúdium
v Akadémii ozbrojených síl generála M. R. Štefánika
6. - 7. 7 2021
 
    Poslaním a cieľom doplňujúceho pedagogického štúdia (ďalej len DPŠ) je získanie predagonickej spôsobilosti podľa § 8 ods.2 zákona 317/Z. z o pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov pre učiteľov profesijných predmetov neučiteľských študijných odborov na vyučovanie predmetov, ktorých obsah nadväzuje na obsah absolvovaného študijného programu alebo študijného odbore a vykonané štátne skúšky.

    Garantom DPŠ je Katedra spoločenských vied a jazykov Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika. Organizačne štúdium zabezpečuje katedra v spolupráci s Centrom vzdelávania Akadémie ozbrojených síl. Štúdium je pre profesionálnych vojakov bezplatné a tvorí súčasť možnej rekvalifikácie po ukončení služobnej kariéry. AOS získala akreditáciu na organizovanie tejto formy štúdia na ďalšie štyri roky 2021-2024.

    Štúdium sa realizuje v zmysle § 2 ods. 4 zákona č. 131/ 2002 Z. z. o vysokých školách, v súlade s aktuálnymi vyhláškami a ďalšími legislatívnymi dokumentmi Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Primerane sa naň vzťahujú ustanovenia Štatútu AOS v Liptovskom Mikuláši a smernice DPŠ, schváleného jej rektorom. Štúdium trvá štyri semestre. Účastníci DPŠ vykonávajú štúdium v plánovaných konzultačných sústredeniach. Skúšky a zápočty sa realizujú v termínoch, stanovených študijným plánom a upresnených vyučujúcim daného predmetu. Štúdium sa vykonáva kreditovým systémom podľa „Štatútu a smernice DPŠ“ a výsledky sa zapisujú do výkazu o štúdiu.
    Absolvovanie DPŠ v AOS má špecifický zmysel pre každého, kto v rámci OS SR, alebo po ukončení zmluvného záväzku v nich, by chcel vykonávať odbornú pedagogickú činnosť (riadiacu, učiteľskú, inštruktorskú, plánovaciu, metodickú, odbornú a inú) tak vo vzdelávacích inštitúciách ozbrojených síl, ako aj v civilnom školstve na druhom stupni vzdelávania (t.j. v učilištiach, stredných učilištiach, stredných všeobecno-vzdelávacích a odborných školách, alebo na stredných odborných učilištiach s maturitou). Rezort Ministerstva obrany SR považuje preto realizáciu DPŠ v AOS za jednu z možných foriem rekvalifikácie pre svojich príslušníkov a zamestnancov.

    Koncepcia, zameranie a obsah vzdelávania v rámci OS SR

    Neustály rast nárokov na profesionálnu prípravu príslušníkov OS SR je objektívne podmienený s ich všestrannou prípravou, v ktorej významnou úlohou sú aj kompetencie pre plánovanie, organizovanie a realizáciu výučby a výcviku s prehlbovaním odborných vedomostí a tiež schopností viesť ľudí, s využívaním poznatkov najmä z pedagogiky, psychológie, sociológie a filozofie výchovy a vzdelávania. Podrobné členenie a obsah učiva jednotlivých disciplín sú uvedené v Študijnom pláne a na informačných listoch jednotlivých predmetov.

    Základnými úlohami vzdelávania a výcviku v DPŠ sú:
    Osvojenie vedomostí
  • základných pojmov so zameraním na psychológiu, pedagogiku, sociológiu didaktiku a filozofiu vzdelávania a výcviku,
  • o systémovom prístupe k problematike vzdelávania a výcviku, o význame, charakteristike a funkciách jednotlivých prvkov didaktického systému,
  • o psychologických a sociologických aspektoch výchovy a vzdelávania,
  • o metódach a koncepciách moderného vzdelávania a výcviku s využívaním progresívnych komunikačných a informačných a technológií (KIT).
    Vytvorenie zručností
  • v plánovaní a organizovaní výučby, vzdelávania a výcviku s využívaním poznatkov školského manažmentu,
  • z tvorby a využívania odborových didaktík,
  • v príprave prezentácií, obsahu vzdelávania s využívaním KIT a multimediálnych didaktických prostriedkov s vhodným softvérovým vybavením (MS Power Point, využívanie prezentácie www vo formáte HTML, a pod.),
  • v analyzovaní, predchádzaní a riešení problémových situácií pri realizácii výchovno-vzdelávacieho a výcvikového procesu.
    Nadobudnutie výslednej spôsobilosti - kompetencie
  • ide o kľúčové kompetencie pre oblasť výchovy, vzdelávania a výcviku v kategóriách informačnej, pedagogicko-psychologickej, kognitívnej, sociálnej (interpersonálnej) a komunikačnej
    Štruktúra, časový harmonogram a obsah učiva jednotlivých predmetov, modulov v DPŠ sú vypracované v konkrétnom obsahu jednotlivých modulov, vychádzajú z pokynov MŠVVaŠ SR a tvoria súčasť Doplňujúceho pedagogického štúdia. Záujemcovia o túto formu štúdia sa môžu podrobnejšie informovať priamo na katedre spoločenských vied a jazykov. Podrobné informácie o štúdiu sú zverejnené na stránke Centra vzdelávania – DPŠ (prihláška na štúdium a ďalšie pokyny). Termín prihlášok je do 31.08.2021

    DPŠ v akademickom roku 2020/2021

    Záverečné skúšky Doplňujúceho pedagogického štúdia v rámci AOS gen. M. R. Štefánika prebiehali tento rok v priestoroch Centra vzdelávania AOS v mesiaci júl 2021. Celkovo sa prihlásili 7 študenti na túto formu štúdia nastúpili však iba piati a v priebehu štúdia 2 študenti štúdium ukončili buď z pracovných alebo súkromných dôvodov. Záverečnú skúšku absolvovali traja študenti v hodnostiach: Ing., kpt. Ing. a nrtm. Ing. Všetci najprv obhájili pred skúšobnou komisiou v zložení (doc. PhDr. Mária Petrufová, PhD, PhDr. Miroslav Kmošena, PhD., PhDr. Mária Martinská , PhD, PhDr. Róbert Hurný, PhD. a Ing. Štepán Pavlov, PhD.) záverečnú prácu a potom odpovedali na otázky z predmetov: Všeobecná pedagogika, Psychológia ako aj Didaktika vyučovacích predmetov. Potešením tohto roku bolo, že záverečné práce boli orientované do didaktiky, dejín pedagogiky a sociológie výchovy. Slávnostného aktu sa zúčastnili :riaditeľ centra plk. Jozef Wesselényi, doc. PhDr. Mária Petrufová. PhD a PhDr. Mária Martinská,PhD.K úspešným absolventom štúdia sa prihovoril riaditeľ centra a garantka štúdia s odkazom na potrebu realizovať v ich ďalšej praxi etický kódex učiteľa:
  • Poslaním učiteľa je chrániť najvyššie ľudské hodnoty, dôstojnosť človeka a slobodu na ceste za vzdelávaním v duchu demokratických princípov. Učiteľ vytvára v škole takú atmosféru, by žiak bol šťastný, spokojný a rád sa vzdelával. Škola je dielňou ľudskosti a úcty k životu. Zmyslom činnosti učiteľa je to, aby žiakovi vytvoril podmienky na optimálny rozvoj celej jeho osobnosti.
  • Učiteľ šíri kultúrne bohatstvo svojej spoločnosti a svojho národa, ovplyvňuje ju a vytvára v nej nové, vlastné podnety. Vedie žiakov k poznaniu a úcte kultúrneho bohatstva aj iných národov, preto sústavne zvyšuje svoju profesionálnu úroveň, priťahuje ľudí do tohto povolania a chráni jeho čistotu pred neodbornými jednotlivcami.

    Pravidlá správania sa učiteľa k žiakovi ( učiteľ)
  • umožňuje žiakovi sebapoznávanie;
  • ochraňuje žiakov pred ohrozením a pred situáciami ohrozujúcimi bezpečnosť pri vyučovaní a učebných činnostiach;
  • vytvára najlepšie podmienky pre vzdelanie každého žiaka;
  • pozná a rešpektuje Dohovor o práve dieťaťa;
  • nezneužíva svoje postavenie na získanie osobných výhod;
  • neposkytuje informácie o žiakoch na neprofesionálne účely;
  • žiaka telesne netrestá, používa pedagogické a vhodné formy výchovného pôsobenia;
  • neuprednostňuje žiakov kvôli osobnému prospechu;
  • neironizuje, nezahanbuje a neponižuje žiaka;
  • umožňuje žiakom vyjadrovať svoje názory;
  • nebráni vlastnému rozhodovaniu sa žiaka pri učení;
  • rešpektuje, chápe a akceptuje osobnosť žiaka

    Pravidlá učiteľa vo vzťahu k svojmu povolaniu (učiteľ)
  • projektuje si celoživotné vzdelávanie a uplatňuje nové prístupy vo výchove a vzdelávaní;
  • prispieva k tvorbe kvalitných medziľudských vzťahov a ich udržovaniu, vytvára atmosféru vzájomnej dôvery a úcty;
  • je celoživotným vzorom pre žiaka;
  • svojim konaním a vystupovaním zvyšuje spoločenský status učiteľa;
  • rešpektuje prijaté pravidlá kultúry školy;
  • vyznáva a otvorene sa hlási k ideálom demokracie, mieru a slobody;
  • o svojom pôsobení vždy podáva pravdivé informácie tak, aby vždy mohli byť objektívne posúdené jeho kompetencie;
  • nezneužíva svoju profesiu uplatňovaním klientelizmu;
  • vedome nešíri a nedovolí šíriť nepravdivé informácie o svojich spolupracovníkoch;
  • neprijíma dary a úplaty za účelom zmeny svojho konania

    Budeme radi ak túto zaujímavú možnosť štúdia využije čo najviac profesionálnych vojakov ako aj zamestnancov.

doc. PhDr. Mária Petrufová, PhD.      
vedúca katedry spoločenských vied a jazykov
  Foto z ukončenia DPŠ - 7. 7. 2021
  
Ďalšie fotografie >

      Kontakt:
Katedra spoločenských vied a jazykov
Akadémia ozbrojených síl gen. Milana R. Štefánika
031 01 Liptovský Mikuláš
© KIS AOS 2016