V Akadémii ozbrojených síl sa uskutočnil už 24. ročník Študentskej vedeckej konferencie (ďalej len „ŠVK“), ktorá predstavuje významnú časť šírenia vedeckých poznatkov na akademickej pôde. Jej cieľom je vytvoriť priestor pre študentov na prezentáciu svojej vedeckej činnosti, zvýšiť úroveň výskumu a oceniť tých najlepších. Konferencia v Akadémii ozbrojených síl sa konala 19. mája 2022 a aktívne sa do jej priebehu zapojilo 42 študentov so svojimi prácami. Je potešiteľné, že na tomto ročníku vystúpilo až 28 študentov 3. finálneho ročníka, ktorí si preskúšali a overili kvalitu svojich bakalárskych prác a čo je rozhodujúce, získali širší odborný pohľad na svoju prácu, zistili, čo je potrebné v práci doplniť, prípadne rozšíriť a naopak, zredukovať. Nadobudli skúsenosť vo formulovaní záverov, v konečnom dôsledku, prezentovali aj svoju osobnosť. Ako uviedol doc. Ing. Boris Ďurkech, CSc., prorektor pre vedu a garant celého podujatia: „Účelom konferencie je formou súťaže študentov motivovať, aby plne rozvinuli svoj potenciál a prejavili svoje analytické schopnosti, schopnosť samostatne a kreatívne myslieť, komunikovať a obhajovať vlastný názor.“ Ďalej v príhovore spomenul, že niektorí študenti začiatkom apríla veľmi úspešne reprezentovali Akadémiu ozbrojených síl aj na medzinárodnej súťaži v Sibiu (Rumunsko) a to: voj. 1. st. Bianca Badidová, voj. 1. st. Jakub Handzilko, voj. 1. st. Jakub Kolečár a voj. 1. st. Matúš Jurkovič, za čo im poďakoval k umiestneniam a vysoko ocenil ich chuť reprezentovať svoju alma mater v zahraničí.
Študentská vedecká konferencia prebehla formou súťaže o najlepšiu vedeckú prácu v 5 sekciách, v ktorých vedecké práce hodnotilo 16 členov odborných komisií jednotlivých sekcií.
Výsledky:
SEKCIA: STROJÁRSTVO (13 súťažných prác)
Predseda komisie: doc. Ing. Vladimír Popardovský, PhD.
- voj. 1. st. Jakub HANDZILKO
VOZIDLO SO SKRUTKOVÝM POHONOM
Konzultant: doc. Ing. Vladimír Popardovský, PhD.
- voj. 1. st. Bc. Jozef ŠAŠAK
MODEL SYSTÉMU NATÁČANIA SOLÁRNEJ ZOSTAVY
Konzultant: Ing. Zdeno Baráni, PhD.
- voj. 1. st. Pavel KOTRÍK
SYSTÉMY INDIKÁCIE KVALITY MOTOROVÉHO OLEJA
Konzultant: kpt. Ing. Pavol Lukášik
SEKCIA: INFORMATIKA I. – SYSTÉMY A APLIKÁCIE (9 súťažných prác)
Predseda komisie: doc. Ing. Miloš Očkay, PhD.
- voj. 1. st. Alexandra JAVORSKÁ
VIZUALIZÁCIA DÁT V JAZYKU PYTHON
Konzultant: doc. RNDr. Ľubomír Dedera, PhD.
- voj. 1. st. Matúš JANOK
DETEKCIA PRÍTOMNOSTI RÚŠKA NA TVÁRI
Konzultant: Ing. Martin Javurek, PhD.
- voj. 1. st. Veronika KURUCOVÁ
STROJOVÉ UČENIE V JAZYKU PYTHON
Konzultant: doc. RNDr. Ľubomír Dedera, PhD.
SEKCIA: INFORMATIKA II. – ZARIADENIA A SIEŤOVÁ KOMUNIKÁCIA (8 súťažných prác)
Predseda komisie: doc. Ing. Miloš Očkay, PhD.
- voj. 1. st. Bc. Jozef KAŠPERAN
NÁVRH AUTONÓMNEHO PROSTRIEDKU PRE ZBER VYBRANÝCH ÚDAJOV Z PROSTREDIA
Konzultant: pplk. doc. Ing. Michal Turčaník, PhD.
- voj. 1. st. Bc. Patrik HAVRILA
ZBER PREVÁDZKOVÝCH ÚDAJOV MOTOROVÉHO VOZIDLA
Konzultant: pplk. doc. Ing. Michal Turčaník, PhD.
- voj. 1. st. Jozef HORVÁTH
ALGORITMY STROJOVÉHO UČENIA PRE ANALÝZU WEBOVEJ STRÁNKY
Konzultant: pplk. doc. Ing. Michal Turčaník, PhD.
SEKCIA: VOJENSTVO A MANAŽMENT (7 súťažných prác)
Predseda komisie: mjr. Ing. Michal Vajda
- voj. 1. st. Bc. Tomáš VRBOVSKÝ
VPLYV AKTÍVNYCH VODNÝCH ZÁTARÁS NA TERÉN
Konzultant: mjr. Ing. Jaroslav Kompan, PhD.
- voj. 1. st. Bc. Milan MARKO
ANALÝZA MOŽNOSTÍ POUŽITIA MOSTNÝCH KONŠTRUKCIÍ SPRÁVY ŠTÁTNYCH HMOTNÝCH REZERV SLOVENSKEJ REPUBLIKY JEDNOTKAMI OS SR
Konzultant: doc. Ing. Peter Spilý, PhD.
- voj. 1. st. Natália KURIAKOVÁ
METÓDY NA RÝCHLE URČOVANIE ŤAŽOBNÉHO MNOŽSTVA DREVENEJ HMOTY Z LESNÉHO MASÍVU
Konzultant: mjr. Ing. Jaroslav Kompan, PhD.
SEKCIA: SPOLOČENSKÉ VEDY; NÁRODNÁ A MEDZINÁRODNÁ BEZPEČNOSŤ (5 súťažných prác)
Predseda komisie: prof. Ing. Vojtech Jurčák, CSc.
- voj. 1. st. Bc. Jozef LENHART
DOPAD ČÍNSKEJ EKONOMICKEJ A VOJENSKEJ EXPANZIE NA MEDZINÁRODNÚ BEZPEČNOSŤ
Konzultant: Ing. Viera Frianová, PhD.
- voj. 1. st. Jakub ZAVACKÝ
SLOVENSKÉ JEDNOTKY V TALIANSKU V PRIEBEHU DRUHEJ SVETOVEJ VOJNY
Konzultant: Mgr. Juraj Šimko, PhD.
- voj. 1. st. Aneta CHOMOVÁ
VOJENSKÁ OPERÁCIA EUFOR ALTHEA
Konzultant: doc. Ing. Ivan Majchút, PhD.
Odborné komisie hodnotili využiteľnosť prác v teórii i praxi, ich aktuálnosť, originálnosť spracovania, závery, argumentáciu získaných poznatkov a vedomostí, reakcie študentov v rozprave.
„V sekcii Strojárstvo boli všetci súťažiaci víťazmi, ale udeliť sme mohli len tri ceny. Najlepšiu prácu „Vozidlo so skrutkovým pohonom“ sme však určili jednoznačne. Ide o aplikáciu skrutkového pohonu pre bezposádkové vozidlo, ktoré je určené pre pohyb v nezjazdnom teréne pre klasické kolesové a pásové vozidlá. Vzhľadom na svoje predispozície je určené na pohyb v teréne ako je sneh, piesok, voda, bahno, močariská a podobný málo únosný terén. Vďaka válcovým plavákom so špirálovou prírubou je vozidlo schopné plavby. Táto vlastnosť ho robí obojživelným, preto je z takéhoto vozidla ideálne vozidlo na prieskum a logistickú podporu“ uviedol predseda sekcie doc. Popardovský.
„V sekcii Informatika I. a Informatika II. bola dobrá úroveň prezentovaných prác, predložené práce pokrývali spektrum od prehľadových cez experimentálne, až po realizačné, s priamym dopadom na využitie v praxi“ uviedol doc. Očkay.
Predseda sekcie „Vojenstvo a manažment“ mjr. Vajda skonštatoval, že: „prezentované práce boli venované aktuálnej problematike a ich výsledky predstavujú potenciálny prínos, či už v teórii alebo v praxi. Práce boli koncipované logicky, objektívne popisovali aktuálny stav danej problematiky a viedli k formulovaniu hodnotných záverov“.
Prof. Jurčák za sekciu „Spoločenské vedy; Národná a medzinárodná bezpečnosť“ dodal, že obhajoby súťažných prác, vykonané formou prezentácií v PowerPointe, boli na vysokej úrovni, že súťažiaci pohotovo reagovali na otázky a pripomienky komisie, čím preukázali orientáciu v prednášanej problematike.
Ocenenia študentov na prvých troch miestach v jednotlivých sekciách odovzdal doc. Ing. Boris Ďurkech, CSc. s predsedami jednotlivých sekcií. Študentskú vedeckú konferenciu sponzorovala Slovenská elektrotechnická spoločnosť, pobočka Liptovský Mikuláš a firma Microsoft Slovakia s. r. o., Bratislava.
|