Návrat na hlavnú stránku AOS
  Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika Štvrtok 21. 11. 2024        
 Hlavná stránka

Rokovanie veliteľov výcvikových
a vzdelávacích centier Partnerstva za mier v AOS
 
    V Akadémii ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši sa v dňoch 5. - 7. októbra 2010 konalo v poradí 11. výročné rokovanie veliteľov výcvikových a vzdelávacích centier Partnerstva za mier (PzM).

    V Európe, USA a východnej Ázii je vybudovaných a akreditovaných celkom 17 výcvikových a vzdelávacích centier PzM, ktoré sú národnými výcvikovými a vzdelávacími zariadeniami členských štátov NATO a partnerských štátov, sú spôsobilé pripravovať vojakov z členských a partnerských krajín na efektívnu činnosť v mnohonárodnom prostredí počas bežných činností v čase mieru, vrátane výcviku a cvičení, rovnako ako počas konvenčného boja či iných „nevojnových“ operácií na podporu mieru, humanitárnych operácií, operácií krízového manažmentu.

    Kolektívnym orgánom riadenia týchto 17 výcvikových a vzdelávacích centier je konferencia ich veliteľov. Založená bola NATO v novembri 2000 s cieľom koordinovať činnosť uvedených akreditovaných národných výcvikových a vzdelávacích centier PzM. Koná sa raz ročne vždy v inej krajine, v ktorej je takéto centrum akreditované. Cieľom výročnej konferencie je prijímať rozhodnutia, posilňovať praktickú spoluprácu medzi krajinami PzM.

    Konanie 11. výročnej konferencie pripadlo na Slovensko, kde v Akadémii ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši je takéto vzdelávacie a výcvikové centrum akreditované od roku 2005.

    Na 11. rokovaní v Liptovskom Mikuláši bolo priamou účasťou zastúpených 12 výcvikových a vzdelávacích centier PzM z Európy a Severnej Ameriky z krajín: Slovensko, Rakúsko, Bosna a Hercegovina, Gruzínsko, Nemecko, Grécko, Švédsko, Švajčiarsko, Turecko, USA, Bulharsko a Fínsko. Okrem veliteľov týchto centier sa rokovania zúčastnili zástupcovia z Moldavska, Kazachstanu a Švajčiarska, ktorí kandidujú na získanie akreditácie takéhoto centra (Švajčiarsko už v poradí druhého). Konferencii každoročne predsedá veliteľ NATO školy.

    Konferencia rozvíjala otvorené otázky týkajúce sa podpory úsilia krajín PzM v oblasti vzdelávania a výcviku, interoperability ozbrojených síl NATO a PzM vrátane operácií pod vedením NATO, rozvoja operačného charakteru a skvalitňovania výcvikových aktivít krajín PzM a tiež zlaďovania regionálnych a národných záujmov s vojenskými a politickými požiadavkami krajín PzM.

    V počte 30 účastníkov tejto konferencie boli v Liptovskom Mikuláši zastúpení i predstavitelia vojenských orgánov NATO ( IMS, MCD Brusel, ACT).

    Usporiadateľ 11. výročnej konferencie veliteľov výcvikových a vzdelávacích centier PzM - Akadémia ozbrojených síl je akreditovaná v národnom projekte – kurze ISOC (International Staff Officers' Course) – Medzinárodnom kurze pre štábnych dôstojníkov. Cieľom kurzov ISOC v AOS je poskytovať prípravu štábnym dôstojníkom pre stupeň prápor a brigáda v anglickom jazyku tak, aby títo boli schopní zúčastňovať sa plánovania a riadenia vojenských operácií v celom spektre konfliktov v medzinárodnom prostredí.

    Za 5 rokov pripravil ISOC 433 dôstojníkov v hodnostiach nadporučík až major z 25 krajín.

    11. výročnú konferenciu v Akadémii ozbrojených síl otvoril rektor akadémie brig. gen. Miroslav Kelemen a veliteľ školy NATO plk. Mark Baine.
  
  
  
        Ďalšie fotografie
        Videozáznam
  text a foto: -hg-    







gen. Dr. M. R. Štefánik
 
 
  e-mail AOS  Stravovanie WEGA
 
  Facebook AOS  YouTube AOS
   NATO - SHAPE    NATO    EU    Ministerstvo Obrany OS SR    Generálny štáb OS SR    Allied command transformation
© Copyright 2008 KIS Aktualizované Untitled Document 07. júla 2023   (1463)