Návrat na hlavnú stránku AOS
  Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika Sobota 23. 11. 2024        
 Hlavná stránka
Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika

„Fuzzy“ konferencia pod hlavičkou AOS
 
     Medzinárodná konferencia FSTA 2010 „O teórii fuzzy množín a jej aplikáciách“ sa uskutočnila pod hlavičkou Katedry prírodných vied Akadémie ozbrojených síl Liptovský Mikuláš. Jej spoluorganizátormi boli Katedra matematiky a deskriptívnej geometrie Stavebnej fakulty STU Bratislava a Matematický ústav SAV.

     Konferencia vznikla pred 20-timi rokmi. Organizuje sa každé dva roky v Liptove a jej posledný 10. ročník sa uskutočnil už tradične v Liptovskom Jáne (Hotel Sorea Máj) v dňoch 1.-5. februára 2010 za účasti takmer stovky odborníkov z oblasti matematiky, informatiky, elektroniky ale i fyziky, ktorí pochádzali zo 17 krajín Európy, Ázie a zámoria. Najpočetnejšie boli zastúpené Slovensko, Česká republika, Poľsko, Taliansko, Lotyšsko, Maďarsko, ďalší jej účastníci pochádzali z Rakúska, Belgicka, Iránu, Srbska, Číny, Nemecka, Írska, Iraku, Luxemburska, Španielska a Turecka.

     Predseda vedeckého výboru prof. RNDr. Radko Mesiar, DrSc., vedúci Katedry matematiky a deskriptívnej geometrie Stavebnej fakulty STU konštatoval, že teória fuzzy množín sa dnes uplatňuje v rozhodovacích procesoch, využíva mnohohodnotovú logiku, modeluje ľudské zmýšľanie, jeho fenomény aplikuje do riešení v reálnom čase, počíta i s nepresnosťami, teóriu prenáša do metód, využívaných v prírodných vedách ale i v spotrebnom priemysle.

     Účastníci konferencie rokovali v troch sekciách, v ktorých odznelo 95 odborných príspevkov. V Liptovskom Jáne vystúpili viaceré kapacity z tejto vednej oblasti, ako napr. prof. Ahmad Khurshid z Írska, nositeľka medaily Alberta Schweitzera z r. 2009 prof. Kalmbach Gudrun z Univerzity z Ulmu (SRN). Vedkyňa sa zaoberá i angažovaním talentovaných žien a detí do oblasti matematiky. Aj Akadémia ozbrojených síl mala v sekcii Agregačné funkcie svojho zástupcu. S prednáškou „Fraktálové D-posety“ vystúpil v tejto sekcii doc. RNDr. Ferdinand Chovanec, CSc. vedúci Katedry prírodných vied AOS, člen vedeckého výboru konferencie.

     Konferencie sa zúčastnila približne tretina mladých vedcov, ktorí predstavujú perspektívu rozvíjania teórie fuzzy množín. Väčšinu z nich vychovajú vedecké osobnosti, ktoré sa touto problematikou zaoberajú dlhšie obdobie. Príkladom je prof. Ing. Vilém Novák, DrSc. vedúci Ústavu pre výskum a aplikácie fuzzy modelovania z Ostravskej univerzity a tiež profesor Radko Mesiar.

     Účastníci konferencie vysoko vyzdvihli organizačné zabezpečenie konferencie, ktoré sa už tradične po desiatykrát uskutočnilo pod vedením predsedníčky jej organizačného výboru RNDr. Evy Drobnej, PhD. z AOS.

     Jubilejný 10. ročník tejto medzinárodnej konferencie slávnostne otvoril zástupca rektora Akadémie ozbrojených síl plk. gšt. Ing. Juraj Vyrostek, prorektor pre vojenské veci.
  
  
  
        Ďalšie fotografie   -foto, text: -hg-    







gen. Dr. M. R. Štefánik
 
 
  e-mail AOS  Stravovanie WEGA
 
  Facebook AOS  YouTube AOS
   NATO - SHAPE    NATO    EU    Ministerstvo Obrany OS SR    Generálny štáb OS SR    Allied command transformation
© Copyright 2008 KIS Aktualizované Untitled Document 07. júla 2023   (1526)