Návrat na hlavnú stránku AOS
  Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika Sobota 23. 11. 2024        
 Hlavná stránka

Príprava do misie OSN
 
    Príslušníci kľúčového personálu mierovej operácie UNFICYP pod vedením Výcvikovej jednotky vojenských misií (VJVM) z Martina cvičili 5. 6. 2013 v Simulačnom centre v Akadémii ozbrojených síl. Cvičenie s podporou počítačov (CAX-Computer Assisted Exercisses) sa zameralo na precvičenie operačných úloh v nárazníkovej zóne v priestore zodpovednosti mierovej operácie OSN.

    Témou cvičenia bolo preveriť činnosť patrolovacieho družstva a patrolovacej základne, JOC sektorového veliteľstva a aktivity MOLO (Military Observers Liaison Officers) v priestore operácie OSN.

    Čiastkové ciele cvičenia mali za úlohu zdokonaliť príslušníkov pripravujúcich sa do mierovej operácie UNFICYP v riešení krízových situácií na jednotlivých stupňoch velenia. Precvičovali sa najmä postupy riešenia rôznych simulovaných incidentov, ako napr. osoby v mínovom poli, neoprávnený vstup vojakov OPFOR do blízkosti čiary zastavenia paľby, neoprávnená farmárska aktivita a civilných osôb v pásme nárazníkovej zóny, a ďalšie incidenty, ktoré boli cvičiacim rozohrané podľa presunu patroly v jednotlivých úsekoch zodpovednosti.

    Riadiacim cvičenia bol kpt. Ing. Stanislav Sikel, ktorý dodal: "Obsah nácviku a jeho ciele zamerané na plnenie úloh jednotlivých príslušníkov mierovej misie UNFICYP pri posudzovaní typov incidentov sa konali v zmysle dokumentu Aide Memoire 1989".

    Cvičenia, ktoré pozostávalo z troch fáz – prípravnej, vykonávacej a hodnotiacej, sa zúčastnilo celkom 29 vojakov OS SR.
  
  

    Cvičenie sa uskutočnilo za podpory štandardného systému konštruktívnej simulácie One semi automated forces Testbed Baseline (OTB) a systému virtuálnej simulácie RVS (Rekonfigurovateľný Virtuálny Simulátor).

    Predmetné RVSy sú v Simulačnom centre AOS budované z finančných prostriedkov štrukturálnych fondov EÚ v rámci projektu 2.2/04 s názvom "Vývoj metód, foriem a postupov didaktických procesov v oblasti krízového manažmentu s využitím simulačných technológií". Predpokladané ukončenie projektu je plánované v druhej polovici roka 2013, pričom hlavný dôraz projektu sa kladie na využitie simulačných nástrojov v edukačnom a výcvikovom procese.
  
  
    text a foto: -hg-    
  




gen. Dr. M. R. Štefánik
 
 
  e-mail AOS  Stravovanie WEGA
 
  Facebook AOS  YouTube AOS
   NATO - SHAPE    NATO    EU    Ministerstvo Obrany OS SR    Generálny štáb OS SR    Allied command transformation
© Copyright 2008 KIS Aktualizované Untitled Document 07. júla 2023   (1525)