Návrat na hlavnú stránku AOS
  Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika Štvrtok 21. 11. 2024        
 Hlavná stránka

Nové smery v spracovaní signálov
 
    Katedra elektroniky Akadémie ozbrojených síl (AOS) v spolupráci so Slovenskou elektrotechnickou spoločnosťou (SES), pobočkou Liptovský Mikuláš, organizovala 12. ročník medzinárodnej konferencie „Nové smery v spracovaní signálov 2014“, ktorá sa konala v Tatranských Zruboch v dňoch 15. - 17. októbra. Zúčastnilo sa jej 65 odborníkov z civilných a vojenských vysokých škôl z Maďarska, Čiech, Nemecka a Slovenska a tiež odborníci z útvarov a zariadení OS SR.

    Na konferencii odznelo 23 príspevkov v sekciách zameraných na spracovanie signálov a aplikovanú elektroniku, informačné a komunikačné systémy, mikrovlnné systémy a spracovanie signálov vo vojenských aplikáciách.

    Počas konferencie sa formou aktívnych vystúpení výrazne prezentovali učitelia AOS - katedry elektroniky a katedry informatiky. V úvodnej prednáške konferencie doc. RNDr. František Nebus, PhD. predstavil prítomným národné a medzinárodné vedecké projekty, na ktorých sa podieľa katedra elektroniky a poukázal na ich narastajúcu komplexnosť. Z tejto katedry prezentovali svoje práce mjr. Ing. Roman Berešík, PhD., ktorý sa zaoberal problematikou seizmického a akustického systému pre detekciu vozidiel a osôb, Ing. Marián Babjak, PhD., ktorý vo svojom príspevku porovnal vlastnosti radarových signálov vnútroimpulzovou moduláciou v prostredí so šumovým rušením. Na konferencii participovali ďalší spoluautori alebo konzultanti študentov doktorandského štúdia AOS z katedry elektroniky (doc. Ing. Jozef Puttera, CSc., doc. Ing. Ján Ochodnický, PhD., doc. Ing. Zdeněk Matoušek, PhD., Ing. Mikuláš Šostronek, PhD. )

    Tohoročná konferencia vytvorila nezanedbateľný priestor pre prezentovanie odborných prác študentov doktorandského štúdia AOS. Doktorandka katedry elektroniky npor. Ing. Stanislava Gažovová predstavila na konferencii problematiku elektromagnetickej kompatibility a komplexné posúdenie útlmových vlastností tzv. „medových plástov“. „Tieto sa používajú na elektromagnetické tienenie filtro-ventilačných otvorov elektromagneticky zodolnených objektov“, povedal doc. Nebus, konzultant práce. Doktorand kpt. Ing. Miroslav Matejček sa zaoberal problematikou využitia MEMS v systémoch riadenia a stabilizácie lietajúcich objektov ako alternatívnou náhradou klasických citlivých prvkov. Doktoranda odborne vedie doc. Ing. Bohuslav Lakota, CSc. z usporiadateľskej katedry.

    Na konferencii vystúpili i doktorandi katedry informatiky Ing. Martin Droppa, Ing. Martin Javurek, Ing. Radoslav Masnica, Ing. Vladimír Mihok, školiteľov doc. Ing. Marcela Harakaľa, PhD., doc. RNDr. Ľubomíra Dederu, PhD. a prof. Ing. Jozefa Štulrajtera, CSc.

    Konferenciu zhodnotil prof. Ing. Ján Kurty, PhD. vedúci katedry elektroniky a dodal: „Konferencia sa druhýkrát koná v anglickom jazyku, čo umožnilo doktorandom AOS preveriť a porovnať svoje odborné vedomosti s jazykovými, najmä v oblasti odbornej terminológie, a zároveň získať motiváciu a odbornú skúsenosť s obhajobou svojej práce na podujatí s medzinárodnou účasťou“.

    Z konferencie bol vydaný zborník v elektronickej podobe.
  
  
        Ďašie fotografie   text: -hg-    
foto: -ds-    
  




gen. Dr. M. R. Štefánik
 
 
  e-mail AOS  Stravovanie WEGA
 
  Facebook AOS  YouTube AOS
   NATO - SHAPE    NATO    EU    Ministerstvo Obrany OS SR    Generálny štáb OS SR    Allied command transformation
© Copyright 2008 KIS Aktualizované Untitled Document 07. júla 2023   (1464)