V dňoch 7. 4. – 10. 4. 2014 sa v dánskej Kodani konala odborná konferencia „AVT- 221 Meeting on Design and Protection Technologies for Land and Amphibious NATO Vehicles“, zameraná bola na konštrukciu a ochranu pozemných a obojživelných vozidiel používaných v armádach NATO, okrem toho prezentovala najnovšie trendy vo vývoji vojenskej techniky, a to v 7 sekciách a 27 odborných vystúpeniach. Riešená problematika na konferencii sa stretla s veľkým záujmom účastníkov, čo sa prejavilo v bohatej diskusii.
Zúčastnili sa jej odborníci z členských krajín NATO, Švédska, Rakúska a Austrálie. Jedinými zástupcami Slovenska boli prof. Ing. Peter Droppa, PhD. a doc. Ing. Mariana Kuffová, PhD., z Katedry strojárstva Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika.
Na konferencii prezentovali výsledky svojej vedeckej práce realizovanej na Akadémii ozbrojených síl. Prof. Droppa vystúpil s tromi prednáškami, v ktorých sa zaoberal analýzou ochrany vojenskej mobilnej techniky proti nástražným výbušným systémom - Body Protection Analysis of Military Mobile Technics Against Improvised Explosive Devices, rozoberal termovíznu ochranu vojenskej mobilnej techniky v infračervenej oblasti spektra Thermovision Protection Analysis of Military Mobile Technics in the Area of Infrared Spectrum a analyzoval vibrácie podvozkov vojenských vozidiel - Chassis Vibration Analysis of Military Mobile Technics.
Doc. Kuffová okrem toho, že viedla sekciu „Blast Modeling and Effects I“, vystúpila s prednáškou, v ktorej rozpracovala problematiku mikroštruktúry materiálu pri opravách vozidiel Repair of Vehicles of the AF SR with Respect to Material Microstructure Changes. Je zároveň panelovou zástupkyňou Slovenskej republiky v AVT – Applied Vehicle Technology, pod záštitou ktorého sa konferencia konala.
V rámci tohto panelu predložila doc. Kuffová návrh projektu, ktorý bude riešený Akadémiou ozbrojených síl a nemeckou spoločnosťou Krauss-Maffei Wegmann. Zameraný je na oblasť aplikácií inteligentných tlmičov vo vojenskej technike nasadzovanej v misiách. Projekt bol následne schválený všetkými zástupcami členských štátov NATO.
|