Skupinové cvičenie s využitím simulačných technológií (CAX) s názvom „Pegas 2016“ sa uskutočnilo v Simulačnom centre (SC) Akadémie ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši v dňoch 27. - 30. 6. 2016. Zúčastnilo sa ho 26 príslušníkov Brigády bojového zabezpečenia (Trenčín), Veliteľstva 2. mb a Odboru vojenskej dopravy, úradu legislatívneho zabezpečenia.
Téma cvičenia sa zamerala na „Nácvik deklarovaných spôsobilostí tímov riadenia presunov pri realizovaní procesu prijatia, usporiadania a následného presunu nasadzovaných jednotiek (RSOM) NATO do stabilizačnej operácie na území SR“. „Cvičenie sa vykonávalo v súlade s normatívou BI-SC Collective Training and Exercise Directive (CT&ED) 75-3“, dodal pplk. Ing. Daniel Draganovský, riadiaci cvičenia.
Tímy precvičovali riadenie a plánovanie presunov v priestore operácie, ich sledovanie (s využitím systému LOGFAS), pričom riešili rôzne incidenty, ktoré ohrozovali bezpečnosť presunov, ako napr. obmedzenie dopravnej siete v oblasti či nehody.
Cieľom CAX "Pegas 2016" bolo precvičiť kooperáciu a koordináciu tímov pri plnení úloh v pridelených priestoroch zodpovednosti, prijatie opatrení a reagovanie na ohrozenie prepráv a presunov, precvičiť tímy vo vedení rádiovej komunikácie a v spracovaní dispečerskej dokumentácie v súlade so štandardami NATO.
V cvičení sa uplatňovali postupy Lesson Identify a Lesson Learned na zdokumentovanie skúseností pri plnení cieľov počas cvičenia.
Séria cvičení Pegas sa v SC akadémie realizuje od roku 2014. Aktuálne vykonávané cvičenie nadviazalo na cvičenie z roku 2015 (november). Cieľom cvičení je nielen udržiavať deklarované spôsobilosti, ale najmä vycvičiť nových príslušníkov tímov v oblasti riadenia presunov v procese RSOM.
|