V súvislosti s predsedníctvom Slovenskej republiky v Rade Európskej únie sa po Cypre (2012) a Grécku (2014) konala v Akadémii ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši ďalšia - v poradí 3. Olympiáda o Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politike (Common Security and Defence Policy – CSDP Olympiad), a to v dňoch 4. - 7. októbra 2016. Je to vedomostná súťaž, ktorá je určená pre kadetov vojenských škôl z krajín EÚ a jej cieľom je motivovať ich k štúdiu bezpečnostnej a obrannej politiky, vymeniť si vedomosti a skúsenosti z tejto oblasti.
Podujatie otvoril štátny tajomník MO SR Róbert Ondrejcsák, ktorý okrem iného uviedol, že jedným z cieľov EÚ je aj posilnenie jej schopnosti reagovať na krízové situácie prostredníctvom Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky nehľadiac na geografické obmedzenia. "Tento cieľ sa dá dosiahnuť len vtedy, ak bude EÚ proaktívna a súdržná. V tejto súvislosti má SR trvalý záujem o účasť na podujatiach a kľúčových iniciatívach CSDP EÚ s cieľom prispieť k formovaniu jej ďalšieho rozvoja", povedal štátny tajomník R. Ondrejcsák. Ako dodal, víta iniciatívu organizovať takúto olympiádu ako veľmi užitočnú, pretože vedie kadetov, aby sa venovali otázkam bezpečnosti, aby monitorovali a hodnotili vývoj medzinárodnej bezpečnostnej a politickej situácie, aby sa naučili vyjadriť svoj názor. „Olympiáda okrem toho poskytuje priestor pre spoluprácu a zdravú súťaživosť medzi budúcimi vojenskými lídrami EÚ“, povedal štátny tajomník MO SR.
Tretieho ročníka súťaže sa zúčastnilo 40 kadetov z 15 krajín EÚ, ktorí si zmerali vedomosti v témach - História a kontext Európskej bezpečnostnej a obrannej politiky (ESDP), Európska bezpečnostná stratégia, Úloha inštitúcií EÚ v oblasti spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky (CFSP) a Lisabonská zmluva a jej implementácia do CFSP resp. CSDP. Úroveň a spektrum vedomostí kadetov hodnotila medzinárodná komisia expertov na čele s Dirkom Duboisom, vedúcim predstaviteľom Európskej obrannej a bezpečnostnej školy z Bruselu a s plk. Haraldom Gellom, vedúcim predstaviteľom Implementačnej skupiny. Najprv 10 kadeti súťažili individuálne - s prezentáciou vlastných esejí, ďalej svoje vedomosti preukazovali aj v tímových odpovediach v súťaži 5 medzinárodných tímov.
Výsledky 3. CSDP Olympiády:
- Súťaž o najlepšie logo Olympiády vyhral Ionut-Sebastian Enache z Rumunska.
- V súťaži o najlepšiu esej a jej prezentáciu sa stal víťazom John Michael Nevin z Írska.
- V tímovej vedomostnej súťaži zvíťazil tím kadetov v zložení: Haldo-Rait Harro, BSc. (Estónsko), Daniel Popławski (Poľsko), Marcelo Aparício (Portugalsko), Ionut-Sebastian Enache (Rumunsko), Alexander Botoš (Slovensko), Joaquin Alfaro Pérez (Španielsko), Alexander Ivanov Monov (Bulharsko) a Georgios Karavias (Cyprus).
Celkovým víťazom 3. Olympiády o Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politike sa stal kadet, ktorý preukázal najlepšie vedomosti vo víťaznom tíme - Joaquin Alfaro Pérez zo Španielska.
Plakety a ďalšie ocenenia si víťazi prevzali z rúk rektora AOS Jozefa Putteru, plk. Haralda Gella a primátora mesta Liptovský Mikuláš Jána Blcháča.
Slávnostnej časti Olympiády sa zúčastnil rad ďalších významných hostí, boli to generálni riaditelia sekcií MO SR, za náčelníka GŠ OS SR brig. gen. Ľubomír Gacko, ďalej pridelenci obrany v SR z Českej republiky, Rakúska, Maďarska a SRN.
Výnimočnosť Olympiády podčiarkli vlajkonosiči vlajok zúčastnených krajín, hymny SR a EÚ, predstavenie pozoruhodností a krás Slovenska a Liptova (filmy), národných tradícií (vystúpenie folklórneho súboru Majerán) a kultúry (Art Septet Nicolaus).
Olympiádu podporili: Mestský úrad L. Mikuláš, Hotelová akadémia v Liptovskom Mikuláši, Personálny úrad OS SR, Art Septet Nicolaus a Vodný areál Ondreja Cibáka.
|