19. ročník Študentskej vedeckej konferencie (ŠVK) v Akadémii ozbrojených síl sa konal formou súťaže o najlepšiu vedeckú a odbornú prácu 31. mája 2016. Jeho sponzorom bola Slovenská elektrotechnická spoločnosť (SES), pobočka Liptovský Mikuláš. Súťaž sa uskutočnila v štyroch odborných sekciách, v ktorých svoje práce prezentovalo 39 študentov akadémie a tieto hodnotilo 17 členov komisií.
„ŠVK tradične prispieva k šíreniu vedeckých poznatkov na akademickom poli, má význam pre učiteľov i študentov, pretože vytvára priestor na konfrontáciu názorov v odbornej problematike, orientuje študentov na podstatu a súvislosti prezentovaných problémov, umožňuje porovnávať skúsenosti a výsledky vedeckej práce, obhajovať a formulovať závery“, uviedol pri otvorení konferencie prorektor pre vedu doc. Ing. Marcel Harakaľ, PhD., a dodal, že pre študentov 3. a 5. ročníka je súťaž možnosťou overiť si obhajobu bakalárskej práce a pripravenosť na štátne skúšky. Ocenil aktivitu študentov, ktorí sa do súťaže prihlásili a podčiarkol, že takto môžu preukázať svoje teoretické a praktické vedomosti a zručnosti.
Výsledky súťaže v sekciách:
SEKCIA STROJÁRSTVO (14 súťažných prác), predseda komisie: prof. Ing. Peter Droppa, PhD.)
- Tomáš RÁZGA
MERANIE PRESNOSTI MALOKALIBROVÝCH ZBRANÍ. Konzultant: kpt. Ing. Peter Perun - Tomáš BOMBALA
VÝPOČET ŤAHOVEJ CHARAKTERISTIKY MOTORA VOZIDLA ALIGÁTOR 4X4 Konzultant: prof. Ing. Peter Droppa,PhD.
- Scarlett SMOLKOVÁ
IDEOVÝ NÁVRH A GRAFICKÉ SPRACOVANIE RUČNÉHO GRANÁTU
Konzultant: kpt. Ing. Peter Perun
SEKCIA ELEKTRONIKA (4 súťažné práce), predseda komisie: doc. Ing. Ján Ochodnický, PhD.
- Jakub LIČKO
SPRACOVANIE SIGNÁLOV HOMODYNOVÝM PRIJÍMAČOM
Konzultant: doc. Ing. Zdeněk Matoušek, PhD.
- Július LOJEK
MOŽNOSTI VYUŽITIA ROBOTIKY VO VOJENSKÝCH APLIKÁCIÁCH
Konzultant: Ing. Mikuláš Šostronek, PhD.
- Pavol ŽILINSKÝ
NÁVRH UMELEJ ZÁŤAŽE ZDROJOV ELEKTROMAGNETICKÉHO VYŽAROVANIA V LABORATÓRNYCH PODMIENKACH
Konzultant: doc. Ing. Martin Marko, CSc.
SEKCIA INFORMATIKA (14 súťažných prác), predseda komisie: mjr. Ing. Michal Turčaník,PhD.
- Daniel HARDOŇ
MOBILNÁ APLIKÁCIA PRE POTREBY HORSKEJ ZÁCHRANNEJ SLUŽBY
Konzultant: doc. RNDr. Ľubomír Dedera, PhD.
- Michal OČKOVIČ
ANALÝZA POUŽITIA METÓD UMELEJ INTELIGENCIE V KRYPTOGRAFII
Konzultant: mjr. Ing. Michal Turčaník, PhD. - Patrik HARNOŠ
PROGRAMOVÁ APLIKÁCIA PRE POTREBY VÝSTROJNÉHO SKLADU
Konzultant: doc. RNDr. Ľubomír Dedera, PhD.
SEKCIA SPOLOČENSKÉ VEDY; NÁRODNÁ A MEDZINÁRODNÁ BEZPEČNOSŤ;
MANAŽMENT, EKONOMIKA A LOGISTIKA (7 súťažných prác) predseda komisie: doc. Ing. Pavol Bučka, CSc.
- Milan VINCÚR
VÝZNAMNÉ SLOVENSKÉ VOJENSKÉ OSOBNOSTI PRVEJ POLOVICE 20. STOROČIA
Konzultant: Ing. Štefan Ganoczy, PhD. - Matej DOLNÍK
ANALÝZA FAKTOROV PRACOVNEJ SPOKOJNOSTI PROFESIONÁLNYCH VOJAKOV
Konzultant: Ing. Soňa Jirásková, PhD. - Alexander BOTOŠ
ARKTICKÝ REGIÓN AKO NOVÁ BEZPEČNOSTNÁ VÝZVA A OBLASŤ STRATEGICKÝCH ZÁUJMOV
Konzultant: PhDr. Milan Labuzík, CSc.
Odborné komisie vysoko hodnotili originalitu a aj kvalitu spracovaných tém. V sekcii Strojárstva sa konštatovalo, že práce sú teoretickým prínosom pre oblasť strojárstva vo svojich tematických kategóriách a pre prax na špecifickej úrovni. V sekcii Informatiky boli súťažné práce orientované do problematiky databázových systémov, hardvérových platforiem, kryptografie, umelej inteligencie, mobilných aplikácií, tvorby 3D modelov, informačnej a kybernetickej bezpečnosti. „Práce boli riešené dlhodobejšie v rámci bakalárskych projektov, čomu zodpovedala aj ich obsahová úroveň. Práce na prvých troch miestach prevyšovali ostatné“, povedal mjr. Ing. Michal Turčaník, PhD. V sekcii Spoločenské vedy, národná a medzinárodná bezpečnosť, manažment, ekonomika a logistika sa konštatovalo, že súťažné práce rozvíjajú odbor národná a medzinárodná bezpečnosť, manažment a logistika, že väčšina mala vysokú obsahovú úroveň. Doc. Ing. Bučka k hodnoteniu tejto sekcie dodal: „niektoré práce je možné využiť v rámci výučby predmetov a výsledky niektorých prác môžu byť využité vo vojskách“. V sekcii Elektronika v záverečnom hodnotení odznelo, že súťažné práce boli praktického charakteru, víťazné sú využiteľné na cvičeniach v predmetoch rádiotechnika, technická kybernetika a rádiokomunikačné systémy.
Na záver doc. Harakaľ poďakoval predsedom, členom odborných komisií, zúčastneným študentom a ich konzultantom za kvalitný a podnetný obsah 19. ročníka ŠVK, pričom zdôraznil, že to bola prehliadka nápadov, inovačného myslenia a odvahy študentov prezentovať sa na poli vedy a dodal, že Akadémia ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši bude v dňoch 4. - 7. 10. 2016 miestom konania CSDP Olympiády, v ktorej budú súťažiť študenti na poli vedy z 15 štátov EÚ.
|