7. ročník medzinárodnej vedeckej konferencie s názvom „Národná a medzinárodná bezpečnosť 2016“ sa konal v dňoch 27. - 28. októbra 2016 v Liptovskom Jáne v období, kedy Slovenská republika plní úlohy predsedajúcej krajiny Rady EÚ a doznievajú závery samitu NATO vo Varšave. Hlavným organizátorom konferencie bola Katedra bezpečnosti a obrany Akadémie ozbrojených síl. Konferenciu úvodným vystúpením otvoril náčelník GŠ OS SR generál Ing. Milan Maxim.
Vystúpil v 1. prednáškovom bloku s názvom „Medzinárodná bezpečnosť“, s príspevkom „Miesto a úlohy OS pri predchádzaní a riešení konfliktov“. V ňom zhodnotil bezpečnostné prostredie Európy a na základe toho poukázal na nutnosť transformácie Ozbrojených síl Slovenskej republiky a potrebu modernizácie ich zastaranej techniky. Upozornil na potrebu skvalitnenia výcviku vojsk s cieľom dosiahnutia vyššej úrovne spôsobilostí, efektívnosti a nasaditeľnosti. Uviedol: „Potreba vyššej úrovne obranyschopnosti štátu, nárast úloh pre ozbrojené sily a zabezpečenie medzinárodných záväzkov SR nevyhnutne vyžadujú aj zvyšovanie úrovne ich spôsobilostí. Tieto budú musieť disponovať nielen vyšším bojovým potenciálom, účinnejšou bojovou podporou, efektívnejším bojovým zabezpečením, ako aj vyššou mierou schopnosti včasnej reakcie na hrozby, či už v rámci kolektívnej obrany, ale aj v operáciách mimo územia SR“. Na jeho vystúpenie nadviazali ďalšie prednášky zaoberajúce sa aktuálnymi otázkami bezpečnostných hrozieb, ozbrojených konfliktov a potrebou zvyšovania bezpečnosti v Európe. V prednáškach 2. bloku „Národná bezpečnosť“ bola zvýraznená potreba sledovania a vyhodnocovania indikátorov vnútornej bezpečnosti, budovanie bezpečnostného systému štátu a realizácie bezpečnostnej a obrannej politiky. 3. blok riešil otázky „Bezpečnostnej teórie a praxe“ a 4. blok „Aspekty rozvoja OS“, kde rezonovala predovšetkým otázka hybridných hrozieb, hybridných vojen a ich dosah na civilné obyvateľstvo.
Konferencie sa zúčastnilo 60 odborníkov z Česka, Poľska a Slovenska, zastúpené boli vojenské a civilné vysoké školy, GŠ OS SR, vedecké, vzdelávacie pracoviská a mimovládne organizácie zaoberajúce sa otázkami bezpečnosti a obrany, ekonomickou a kybernetickou bezpečnosťou.
„Cieľom konferencie bolo zhodnotiť stav vývoja národnej a medzinárodnej bezpečnosti a identifikovať nové aspekty jej smerovania“, uviedol prof. Ing. Vojtech Jurčák, CSc., vedúci Katedry bezpečnosti a obrany AOS a dodal, že jej zámerom bolo tiež vytvoriť priestor pre odbornú diskusiu o zásadných otázkach národnej a medzinárodnej bezpečnosti a získať nové námety pre ďalšiu plodnú vedeckú prácu v tejto oblasti.
|