V priestoroch Akadémie ozbrojených síl (AOS) v Liptovskom Mikuláši sa 29. - 30. apríla 2016 uskutočnila výročná vedecká konferencia Slovenskej sociologickej spoločnosti (SSS) pri SAV. Cieľom konferencie bolo vytvoriť priestor pre diskusiu o význame súčasných globálnych rizík (sociálnych, bezpečnostných, technologických, ekologických a zdravotných) a ich vplyve na sociálny a ľudský kapitál. Jej spoluorganizátorom bola Katedra spoločenských vied a jazykov AOS. Zúčastnilo sa jej 30 členov SSS pri SAV, ktorí svoje vystúpenia orientovali na sociologickú reflexiu súčasných globálnych rizík, teoretické a metodologické problémy skúmania sociálneho a ľudského kapitálu, na jeho distribúciu v spoločnosti a problémy sociálneho vylúčenia. Zo sociálneho a ľudského kapitálu definovali pohľady na problémy mladých ľudí, seniorov, zamýšľali sa nad jeho zdrojmi, a aj nad meniacimi sa požiadavkami na ľudský kapitál a jeho dôsledky pre sociálny kapitál.
Účastníkov konferencie pozdravil a na pôde AOS privítal rektor AOS doc. Ing. Jozef Puttera, CSc. Konferenciu viedol v úvode predseda SSS pri SAV prof. PhDr. Jozef Matulík, PhD. Témy, ktoré v jej obsahu odzneli v podobe 19 odborných vystúpení, boli vysoko spoločensky aktuálne a podnietili bohatú diskusiu. V konkrétnosti mali príspevky niekoľko oblastí. Úvodné témy sa týkali globálnej problematiky a dobovej mentality, dekompenzácie sociálneho kapitálu na pozadí migračnej krízy v Európe v kontexte sociologických teórií, zamestnanosti a práce v globalizovanom svete. Ďalšie témy sa zaoberali „slovenskou otázkou“, ako je napr. socioekonomický status rodiny, vzťah mládeže k štúdiu na Slovensku, sociálnou mobilitou v objekte záujmu sociálnych partnerov Slovenska, problémami rómskych komunít v Košickom kraji a pod., ale aj zdravotnou tematikou.
"Boli to vystúpenia typu - rizikové správanie vo vzťahu k zdraviu, paliatívna starostlivosť v kontexte sociálnych a zdravotných globálnych rizík“, konštatoval doc. RSDr. Jozef Matis, CSc. vedúci Katedry spoločenskách vied a jazykov AOS. Na konferencii rezonovala aj bezpečnostná a branná tematika vo vystúpeniach podpredsedu SSS pri SAV PhDr. Karola Čukana, PhD. (MO SR), ktorý analyzoval pohľad stredoškolskej mládeže na brannú výchovu a brannú povinnosť občanov, či Mgr. Milana Zemana, (Sociologický ústav SAV), ktorý sa zaoberal vnímaním obmedzovania slobody za účelom zvýšenia bezpečnosti. Súčasťou konferencie bolo Valné zhromaždenie SSS pri SAV.
|