Pietneho aktu pri pamätníku na Dukle 6. októbra 2017, plného spomienok na ťažké boje pred 73 rokmi, sa zúčastnili aj 40 kadeti Akadémie ozbrojených síl.
V tento pamätný deň, označovaný ako Deň obetí Dukly, sa východný front definitívne posunul cez Karpatsko-dukliansky priesmyk na územie Slovenska. 6. októbra 1944 prekročili po ťažkých bojoch príslušníci 1. čs. armádneho zboru pod vedením gen. Ludvíka Svobodu hranice svojej domoviny. Karpatsko-duklianska operácia (trvala od 8. 9. - 28. 10. 1944) predstavovala najväčšie a najkrvavejšie boje východného frontu, vyžiadala si tisíce obetí na životoch československých a sovietskych vojakov.
Pamätník na Dukle – to sú hroby vojakov známych aj neznámych, pomníky, kvety, busty. Stojí v tichu, v pokore života, pripomína dobu a obete. Tu, na pietnom mieste, vystúpil okrem iných aj vojenský duchovný, dekan EPS Akadémie ozbrojených síl kpt. Mgr. Viktor Sabo, evanjelický a. v. farár, ktorý uviedol: „Dukla je miesto poďakovania, piety, vážnosti a modlitby. Dukla symbolizuje vlasť, ktorú treba pociťovať v srdciach, je len jedna a treba ju chrániť a chrániť si aj jej vojnovú históriu“.
Kladením vencov pokračovala pietna spomienka v meste Svidník, kde stojí monument armádneho gen. Ludvíka Svobodu. Tu mali kadeti AOS možnosť vypočuť si slová dcéry gen. Svobodu Zoe Klusákovej Svobodovej, ktorá okrem iného vyslovila poďakovanie za to, že sa v kraji pod Duklou na kruté vojnové udalosti nezabúda.
Pietnych aktov na Dukle, ale aj pri monumente armádneho gen. Ludvíka Svobodu vo Svidníku sa zúčastnili nielen Ozbrojené sily SR a priami účastníci, ale aj štátni a vládni predstavitelia SR, občania z celého Slovenska. Pripomenuli si to aj mladé generácie - kadeti z AOS, študenti stredných a žiaci základných škôl z regiónu.
|