V dňoch od 19. júna do 21. júna 2017 sa na pôde Akadémie ozbrojených síl generála M. R. Štefánika (AOS) v Liptovskom Mikuláši uskutočnil kurz „Palebná podpora“ za účasti príslušníkov 1. mb, 2. mb a 5. pŠU.
Garantom kurzu boli Ing. Lubomír Belan, PhD. z Katedry manažmentu AOS a pplk. Ing. Pavol Barančík – KPP - náčelník delostrelectva z GŠ OS SR. Lektormi vzdelávacej aktivity boli doc. Jaroslav Varecha, PhD., mjr. Ing. Marek Uchaľ, mjr. Ing. Roman Bobaľ, kpt. Ing. Tomáš Smutko, npor. Ing. Milan Turaj a nrtm. Tomáš Demeter.
Kurz bol tematicky rozčlenený do 3 dní a jeho absolventi mali možnosť sa zoznámiť s problematikou palebnej podpory, metodológie plánovania palieb a účinkov, koordinácie a synchronizácie, koordinácie a synchronizácie palieb a účinkov v rámci spoločnej palebnej podpory, s problematikou činnosti predsunutého pozorovateľa (FO – Forward Observer a jeho činnosť, FAC).
Kurz poukázal na dôležitosť palebnej podpory a jej nezastupiteľné miesto pri vedení celého spektra operácií. Absolventi kurzu sa zoznámili s procesmi v rámci vykonávania palebnej podpory.
Z diskusie v rámci kurzu vyplynulo, že je potrebné unifikovať plánovacie a vykonávacie dokumenty pre realizáciu efektívnej spoločnej palebnej podpory v podmienkach OS SR. V súčasných podmienkach OS SR poskytovanie palebnej podpory pozemným operáciám si vyžaduje nielen vysoký stupeň interoperability, ale aj vysokú úroveň vojenského umenia. Práve učením sa a odovzdávaním nadobudnutých skúseností sa vytvárajú predpoklady pre dosahovanie požadovanej úrovne. V tejto súvislosti je možné konštatovať, že je potrebné vytvoriť poznatkovú databázu, ktorá by umožňovala aktérom zdieľať informácie, údaje a poznatky z problematiky palebnej podpory.
Účastníci kurzu vysoko hodnotili zameranie kurzu, získanie prehľadu o prednášanej problematike a veľkého množstva získaných informácií. Na záver kurzu absolventi dostali osvedčenie o absolvovanom vzdelávaní a množstvo študijných materiálov.
|