Návrat na hlavnú stránku AOS
  Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika Streda 06. 12. 2023        
 Hlavná stránka

Červené maky a Deň vojnových veteránov
 
    Liptovský Mikuláš. Deň vojnových veteránov a 99. výročie ukončenia 1. svetovej vojny si spomienkovým podujatím v Liptovskom Mikuláši pri pomníku "Matky" a kostole "Zbierka" v mestskej časti Vrbica pripomenuli 11. novembra 2017 nielen občania mesta, jeho predstavitelia, vojnoví veteráni na čele s brig. gen. Jánom Iľanovským (95 r.), ale aj kadeti z Akadémie ozbrojených síl (vedení mjr. Martinom Chovancom, riaditeľom rektorátu AOS a kpt. Tomášom Huďom, vojenským duchovným). Kadeti rozdávali červené maky občanom mesta Liptovský Mikuláš, stáli čestnú stráž pri pomníku, kde už siedmy raz (vždy 11. novembra) bola položená kytica vlčích makov. Tento kvet je symbolom vojenských obetí v 1. svetovej vojne, zrodil sa na Flámskych poliach, kde padlo tisíce vojakov a kde krv splynula s kvetmi makov, ktoré tam rástli. Kadeti si čestnou strážou pri pamätnej tabuli (južná stena kostola) vo Vrbici spolu s účastníkmi pietneho aktu mohli prečítať mená 215 obyvateľov Liptovského Mikuláša, padlých v tejto vojne. Vzdali úctu všetkým vojakom - veteránom, bez ohľadu na to, v ktorej vojne bojovali, alebo v ktorej zahraničnej mierovej misii pôsobili.
 
                 

    Bratislava. Časť kadetov AOS sa v tento deň zúčastnila aj pietnej spomienky na cintoríne vojnových veteránov v Kopčanoch (Bratislava - Petržalka) a zapojila sa do 4. ročníka „Behu na počesť vojnových veteránov“. Beh predstavoval aj neoficiálne Majstrovstvá Ozbrojených síl SR v zrýchlenom presune mužov i žien na 5 km. „Vojaci mali beh sťažený tým, že sa presúvali vo vojenskej ústroji, v kanadách, so zbraňou, maskou a sumkou pre náhradné náboje“ - uviedol Mgr. Dušan Litva, PhD. z katedry telesnej výchovy a športu, ktorý kadetov AOS na beh pripravil. Dodal, že všetci si od štartu po cieľ, ktorý bol pri historickom bunkri BS-8, počínali veľmi dobre a Akadémiu ozbrojených síl úspešne reprezentovali.

    Medzi ženami si 2. miesto vybojovala voj. Michaela Biľanská, študentka 1. ročníka. a na 4. mieste dobehla do cieľa voj. Terézia Kuviková, tiež z 1. ročníka. Malé „majstrovstvá akadémie“ predviedli kadeti v tomto behu, keď medzi mužmi na 2. mieste skončil voj. Matúš Bartalský (3. ročník), na 3. mieste voj. Jozef Gibala (1. ročník), na 4. mieste voj. Dalibor Kaliský (1. ročník), 5. miesto obsadil voj. Marek Chovanculiak (3. ročník), 7. miesto voj. David Slatkovský (2. ročník) a na 21. mieste dobehol voj. Roberet Beihoffer (1. ročník).

    „Kadetom boli dobrým príkladom aj bežci z rôznych stupňov riadenia a velenia Ozbrojených síl SR, medzi ktorými bežal aj minister obrany SR Peter Gajdoš“, povedal Mgr. Litva.
 
                 
 
        Ďalšie fotografie   text, foto: -hg-, -dl-    
  
gen. Dr. M. R. Štefánik
 
 
  e-mail AOS  Stravovanie WEGA
 
  Facebook AOS  YouTube AOS
   NATO - SHAPE    NATO    EU    Ministerstvo Obrany OS SR    Generálny štáb OS SR    Allied command transformation
© Copyright 2008 KIS Aktualizované Untitled Document 07. júla 2023   (3746)