Návrat na hlavnú stránku AOS
  Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika Štvrtok 25. 07. 2024        
 Hlavná stránka

Spomínanie na obete vojen a vojnové udalosti
 
    Pri príležitosti 72. výročia oslobodenia mesta Liptovský Mikuláš spod fašizmu boli na Námestí osloboditeľov 4. apríla 2017 položené vence k pomníku padlým vojakom Červenej armády. Okrem predstaviteľov mesta, okresu sa pietneho aktu zúčastnili aj rektor Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika doc. Ing. Jozef Puttera, CSc., prorektor pre vojenské veci plk. Ing. Ľubomír Matta a kadeti školy, ktorí si uctili padlých vojakov v 2. svetovej vojne čestnou strážou a nesením vencov. Podujatia sa ďalej zúčastnili spoločenské organizácie mesta a široká verejnosť.

    K oslavám oslobodenia patrilo aj ďalšie významné podujatie, a to udelenie „čestného občianstva mesta Liptovský Mikuláš“ v evanjelickom kostole Zbierka (mestská časť Vrbica) brig. gen. Jánovi Iľanovskému (95 r.), priamemu účastníkovi oslobodzovacích bojov o mesto. Pri tejto príležitosti uviedol: „nie sú tak dôležité vyznamenania, ale slová uznania od ľudí“ a dodal, že na udalosti vojny a oslobodenia mesta sa nedá zabudnúť.

    V kostole Zbierka sa uskutočnilo aj pripomenutie Veľkej vojny (1. svetovej vojny). V tento deň bola slávnostne odhalená pamätná tabuľa vojakom padlým v 1. svetovej vojne, pochádzajúcim z mesta Liptovský Mikuláš a jeho prímestských častí. Kríž na pamätnej tabuli s menami padlých symbolizuje vojnu a jej obete ostnatým drôtom, vlčími makmi a prestreleným zvonom. Na odhalení tabule sa podieľali mesto, SZPB, Zväz vojakov SR, Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika a cirkevný zbor ECAV Liptovský Mikuláš.
  
  
  
    text, foto: -hg-    
  
gen. Dr. M. R. Štefánik
 
 
  e-mail AOS  Stravovanie WEGA
 
  Facebook AOS  YouTube AOS
   NATO - SHAPE    NATO    EU    Ministerstvo Obrany OS SR    Generálny štáb OS SR    Allied command transformation
© Copyright 2008 KIS Aktualizované Untitled Document 07. júla 2023   (6268)