14. konferencia o fuzzy množinách a ich aplikáciách - "FSTA 2018" sa uskutočnila v Liptovskom Jáne, v hoteli Máj v dňoch 28. 1. - 2. 2. 2018. Jej hlavnými usporiadateľmi boli Katedra matematiky a deskriptívnej geometrie Stavebnej fakulty STU Bratislava, Katedra informatiky Akadémie ozbrojených síl generála M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši a Európska spoločnosť pre fuzzy logiku a technológie (EUSFLAT). Konferencie sa zúčastnilo 91 účastníkov zo 17 krajín sveta (Brazília, Česko, Čierna Hora, Francúzsko, India, Japonsko, Lotyšsko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Španielsko, Taliansko, Turecko).
Otvorenia konferencie FSTA 2018 sa zúčastnili rektor AOS doc. Ing. Jozef Puttera, CSc. a prorektor pre vedu doc. Ing. Marcel Harakaľ, PhD. Rektor AOS pozdravil účastníkov a konferencii poprial zdarný priebeh.
Konferencia FSTA je bienálna, uskutočňuje sa každé dva roky. Prvá sa konala v roku 1992 na pôde vtedajšej Vysokej vojenskej technickej školy (predchodkyne AOS) a potom všetky ďalšie v Jánskej doline. „Od prvej konferencie FSTA uplynulo vyše štvrťstoročie, čo je obdobie jednej generácie a prejavilo sa to tak, že mnohí, ktorí sa prvých konferencií zúčastnili ako doktorandi, teraz priviedli na konferenciu už svojich doktorandov“, uviedol doc. RNDr. Ferdinand Chovanec, CSc. – člen Programového výboru a Organizačného výboru konferencie "FSTA 2018" a doplnil, že zatiaľ, čo na prvých konferenciách vedecké príspevky boli venované budovaniu základov teórie fuzzy množín a fuzzy logiky, v ostatných je teória fuzzy množín rozsiahlou vednou disciplínou ovplyvňujúcou mnohé oblasti matematiky a techniky.
Doc. Chovanec, učiteľ z Akadémie ozbrojených síl ozrejmil, že pre prax má veľmi veľký význam použitie fuzzy logiky najmä vo fuzzy regulátoroch. A dodal: „Množstvo regulačných obvodov využívajúcich fuzzy logiku, sa nachádza napríklad v moderných automobiloch v antiblokovacom systéme (ABS), navigačnom systéme (GPS), v tempomatoch, automatických prevodovkách. S fuzzy logikou sa môžeme bežne stretnúť vo fotoaparátoch a filmových kamerách, televízoroch, mikrovlnkách, chladničkách, automatických práčkach, „inteligentných“ budovách. Najnovším trendom sú hybridné systémy, ktoré spájajú neurčitosť fuzzy systémov so samoučiacimi sa neurónovými sieťami.“
Na konferencii "FSTA 2018" odznelo 6 plenárnych prednášok a v dvoch paralelných sekciách 71 vedeckých príspevkov. Po úspešnom recenznom konaní budú príspevky uverejnené v renomovanom časopise Fuzzy Sets and Systems.
15. konferencia FSTA sa uskutoční v roku 2020.
|