Po prvýkrát bolo v Poľsku organizované medzinárodné štábne cvičenie „Combined Joint Staff Exercise Joint Resolve 2019“ (JR-19) ako bilaterálny projekt dvoch vzdelávacích a výcvikových inštitúcií War Studies University (WSU) and the Baltic Defence College (BALTDEFCOL).
Cvičenie sa konalo v období od 6. do 25. mája 2019 vo Varšave ako prvé spoločné medzinárodné cvičenie na operačnom stupni velenia, so zámerom finálneho preverenia a otestovania znalostí a schopností študentov štábnych kurzov vyššie uvedených inštitúcií, a to v oblasti plánovania spoločných operácií NATO.
Na cvičení participovalo 250 účastníkov z 19 krajín NATO a partnerských krajín, vrátane expertov (SME), pozorovateľov a lektorov.
Cieľom cvičenia bolo okrem iného zvýšiť úroveň vedomostí študentov a ich schopnosť plánovať operáciu a formulovať riešenia operačných problémov so zameraním na kolektívnu obranu v zmysle článku 5 Severoatlantickej zmluvy a vytváranie realizovateľných operačných plánov podľa plánovacích štandardov NATO v rámci medzinárodného štábu. Cieľová skupina študentov aplikovala počas plánovania operácie aliančnú smernicu COPD (the Allied Command Operations Comprehensive Operations Planning Directive). V plánovacej fáze prijala správnosť riešení, vo vykonávacej fáze boli testované jej veliteľské a riadiace schopnosti a zručnosti, pričom bol využitý počítačový systém JTLS (the Joint Theater Level Simulation), poskytnutý simulačným centrom WSU. Vytvorený scenár cvičenia rozohrával narastajúcu politickú a vojenskú krízu, ktorá prerástla do otvoreného ozbrojeného konfliktu viacerých fiktívných krajín.
BATDEFCOL a WSU budú organizovať cvičenie Joint Resolve pravidelne ako spoločnú vzdelávaciu aktivitu otvorenú aj medzinárodnej účasti a spolupráci V4 a iných krajín.
Cvičenia sa zúčastnili nasledujúce krajiny: Kanada, Chorvátsko, Česko, Dánsko, Estónsko, Gruzínsko, Nemecko, Maďarsko, Taliansko, Lotyšsko, Litva, Moldava, Nórsko, Poľsko, Slovensko, Južná Kórea, Švédsko, Ukrajina a USA. Za Slovenskú republiku na cvičení participovali pplk. Jozef Kuchta a maj. René Hečko z Akadémie ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši.
|