Tento rok uplynulo 30 rokov od vzniku Slovenskej elektrotechnickej spoločnosti (SES), ktorá sa v roku 1990 vyčlenila v štruktúre Zväzu slovenských vedecko - technických spoločností (ZSVTS). Už 5. septembra 1990 sa vyformovala Pobočka SES na Vysokej vojenskej technickej škole v Liptovskom Mikuláši z jej vedecko-pedagogického zboru a zaregistrovala sa v novej SES.
30 rokov plodnej existencie si mikulášska pobočka pripomenula 23. septembra 2020 na svojom mimoriadnom zasadnutí, ktorého sa zúčastnili ako hostia predseda SES Ing. Ján Tuška a predseda Pobočky SES pri Výskumnom ústave spojov z Banskej Bystrice Ing. Pavol Solivajs.
Prácu pobočky na zasadnutí bilancoval jej predseda prof. Ing. Dušan Repčík, CSc., ktorý ocenil aktivity členov SES, zamerané hlavne na prácu s mladými ľuďmi, študentami, vedeckými silami, aktívnymi učiteľmi a odbornými pracovníkmi z oblasti elektrotechniky, elektroniky, komunikačnej a informačnej techniky. V tejto súvislosti poukázal na dlhoročnú spoluprácu pobočky SES s Akadémiou ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika a na spoluprácu s Inštitútom Aurela Stodolu. Konštatoval, že spolupráca sa nesie v znamení sponzoringu a spoločnej organizácie vedeckých podujatí, a to konferencií, seminárov, workshopov, školení, kurzov a ďalších odborných podujatí aj s medzinárodnou účasťou. Ďalej uviedol, že pobočka vykonáva lektorskú, poradenskú, konzultačnú a expertíznu činnosť, do jej portfólia patrí aj publikačná, vydavateľská a výstavná činnosť.
Na Akadémii ozbrojených síl pobočka SES každoročne podporuje študentskú vedeckú konferenciu, odborný seminár "Bezpečnosť práce na elektrických zariadeniach a elektrických inštaláciách", pomáha pri kurzoch a školeniach k odbornej spôsobilosti elektrotechnikov a revíznych technikov, spoluorganizuje medzinárodné vedecké konferencie KIT (Komunikačné a informačné technológie) a New Trends in Signal Processing. Pomáha rozvíjať individuálne a skupinové záujmy svojich členov (z radov učiteľov a študentov elektrotechnických odborností) v oblasti elektrotechniky a v súvisiacich odboroch. V priebehu svojej existencie podporila v akadémii asi dve desiatky významných, viac ročníkov sa konajúcich, vedeckých odborných aktivít.
Na tomto zasadnutí bolo udelených viacero pamätných listov a ocenení SES, medzi ocenenými bol aj rektor AOS doc. Ing. Jozef Puttera, CSc. Predseda mikulášskej pobočky prof. Dušan Repčík bol odmenený zlatou medailou ZSVTS, na návrh SES.
|