V roku 2002, na základe podpísania medzivládnej dohody medzi vládami Slovenskej republiky, Maďarska, Rumunska a Ukrajiny, vznikol mnohonárodný ženijný prápor TISA. Jeho opodstatnenie spočívalo v zabezpečení pomoci civilnému obyvateľstvu v prípade živelnej katastrofy veľkého rozsahu v povodí rieky Tisy. Aby bol mnohonárodný ženijný prápor schopný toto poslanie naplniť, každoročne precvičuje svoje spôsobilosti v rámci cvičenia „BLONDE AVALANCHE“ (ďalej len „BLAE“).
Tohtoročné cvičenie BLAE prebehlo v termíne 27. septembra – 01. októbra 2021 v priestoroch CV Lešť. Participovali na ňom príslušníci z Maďarska, Rumunska, Ukrajiny, OS SR, aktívne zálohy ženijného práporu, Slovenský červený kríž, Hasičský a záchranný zbor a kadeti Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika (ďalej len „AOS“) študujúci odbornosť G-30.
Budúci ženijní dôstojníci sa podieľali nielen na vykonaní, ale aj na príprave samotného cvičenia, kedy kadeti 3. a 4. ročníka pôsobili v úlohe operátorov pre „CAX-ovú“ časť cvičenia a kadeti 5. ročníka cvičili najskôr s príslušníkmi ženijného práporu (vrátane jeho aktívnych záloh) a neskôr plnili úlohy „LIVEX-ovej“ časti cvičenia, počas ktorej precvičovali primárne zriaďovanie rôznych druhov prepravísk. Zapojenie kadetov AOS do prípravy a samotného vykonania medzinárodného cvičenia, či už v rámci predmetov Odborná ženijná príprava I/III alebo v rámci vojenského programu, bolo zo strany OS SR hodnotené vysoko pozitívne, o čom svedčí aj fakt, že vybraní kadeti voj. 1. st. Bc. Katarína Lichvarčíková a voj. 1. st. Bc. Andrea Miždová boli na záverečnom slávnostnom nástupe ocenení veliteľom 1. mechanizovanej brigády. Na záver cvičenia rovnako kadetom za ich aktívny prístup a plnenie úloh udelil ďakovný list aj veliteľ ženijného práporu.
Je potešujúce, že táto aktivita nielen obohatila kadetov o množstvo skúseností, ktoré mali možnosť získať v mnohonárodnom prostredí, ale bola zároveň kladne hodnotená aj funkcionármi OS SR.
|