November patrí vede. A nebolo to inak ani tento rok. Online Týždeň vedy sa tento rok na Akadémii ozbrojených síl M. R. Štefánika (AOS) konal 8. - 12. novembra pod mottom „Veda má mnoho podôb“. Hlavnými organizátormi Týždňa vedy a techniky na Slovensku boo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR.
Ako vo svojom úvodnom príhovore poznamenal prorektor pre vedu doc. Ing. Boris Ďurkech, CSc.: „Dôležitým posolstvom tohto podujatia je vytvárať podmienky pre zlepšenie vnímania vedy a techniky v povedomí celej spoločnosti, popularizovať a prezentovať jej výsledky, vzbudiť záujem predovšetkým mladých ľudí o štúdium vedeckých a technických disciplín.“
V tohtoročnom Týždni vedy sme tak mohli nahliadnuť do prezentácií katedier a pracovísk AOS, ktoré nám priblížili výskumnú a vývojovú činnosť, zameranie riešených vedeckých projektov i svoje konkrétne výsledky.
- Katedra strojárstva zaradila do Týždňa vedy tému: „Palivový článok ako zdroj energie pre pohon bezposádkového vozidla“ a „Problematiku prekonávania interiérovej prekážky typu schody bezposádkovým pásovým prostriedkom“, či „Meranie kmitania korby vozidla BVP2“.
- Katedra informatiky a Katedra elektroniky nám priblížili rozsah výskumnej a vývojovej činnosti na svojich pracoviskách.
- Katedra vojenskej taktiky a operačného umenia sa zamerala na skončený projekt „Prostriedky delostreleckého prieskumu“ riešiteľského kolektívu doc. Ing. Jaroslava Varechu, CSc. a ďalšie aktuálne riešené projekty, v ktorých sú zapojení študenti v rámci ŠVOČ.
- Katedra bezpečnosti a obrany prezentovala projekt riešiteľského kolektívu, ktorý vedie prof. Ing. Vojtech Jurčák, CSc. Názov projektu: „Identifikácia príznakov vedenia hybridnej vojny“.
- Katedra logistického zabezpečenia predstavila profil katedry, zameranie v oblasti výskumu a vývoja v horizonte predchádzajúcich 5 rokov.
- Katedra spoločenských vied a jazykov uviedla projekt Mgr. Evy Révayovej pod názvom: „Analýza jazykového vzdelávania s cieľom zefektívnenia výučby jazykov v podmienkach AOS“.
- Simulačné centrum predstavilo prezentáciu o výcvikovej organizácii pre riadenie letovej prevádzky, ktorá zabezpečuje výcvik prostredníctvom reálneho simulátora riadenia letovej prevádzky, priblížilo rekonfigurovateľné simulátory, team-leader simulátory, či strelecké simulátory (PT-95/MIL).
- Akademická knižnica ponúkla v rámci Týždňa vedy webinár s názvom E-pomôcky k vedeckému publikovaniu a pripravila v priestoroch knižnice výstavu kníh z fondu Akademickej knižnice AOS k 100. výročiu udelenia Nobelovej ceny za fyziku Albertovi Einsteinovi za vysvetlenie fotoelektrického javu a zásluhy v oblasti teoretickej fyziky.
|