Akadémia ozbrojených síl (AOS), ktorá nesie meno významnej osobnosti Milana Rastislava Štefánika (* 21. júl 1880, Košariská – † 4. máj 1919, Ivanka pri Dunaji), zorganizovala pri príležitosti 100. výročia jeho úmrtia akciu s názvom „Pochod 100“, ktorá pozostávala zo 4 trás naprojektovaných tak, aby tvorili symbolicky 100 kilometrovú pešiu púť. Táto aktivita sa konala v spolupráci s vtedajším dekanom Ekumenickej pastoračnej služby AOS plk. Mgr. Viktorom Sabom, ktorý toho času pôsobí ako generálny duchovný Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR.
Pochod bol veľkou športovo-kultúrnou akciou, ktorej sa zúčastnili nielen zamestnanci a kadeti AOS a ich rodinný príslušníci, ale aj členovia iných silových zložiek. Svojou účasťou sa zapojili aj vojenskí veteráni, výsluhoví dôchodcovia a ďalší pozvaní hostia.
Prvá etapa púte sa začala 1. júna na Čertovici a nastúpilo na ňu 127 účastníkov. Cesta viedla na Chatu M. R. Štefánika (1730 m.n.m), Ďumbier (2043 m.n.nm.), Krúpovo sedlo (1910 m.n.m.) a na Lúčky v Demänovskej doline. Účastníci v ten deň prešli spolu 21 km. V sedle pod Ďumbierom si v tichosti spomenuli na zosnulého študenta Janka Skvašíka (†2000), ktorý tam tragicky zahynul.
Druhá etapa „Pochodu 100“ – sa uskutočnila v dňoch 21. - 22. 9. 2019, v počte 89 zúčastnených, na trase z Donoval na Chopok do Jasnej. Išlo o najdlhšiu časť, ktorá v prvý deň viedla cez Hiadeľské sedlo, Prašivú (1652 m) na Ďurkovú (1750 m), kde v útulni Ďurková pod Chabencom (1955 m) a v jej okolí putujúci prenocovali. Táto trasa merala 27,5 km. Pokračovanie tejto etapy o dĺžke 13,5 km viedlo na druhý deň cez Chabenec a Dereše (2003 m) do Jasnej. Organizátori účastníkom v krátkych zastávkach pripomenuli tragické udalosti, ktoré sa stali na trase pochodu (lavína cez SNP v Liptovskej Lúžnej a udalosti zo SNP v okolí Chabenca, Prašivej).
Tretia etapa sa konala 9. novembra 2019 s 83 účastníkmi, ktorí absolvovali cestu na Senecké jazerá a odtiaľ do Ivanky pri Dunaji (22 km), kde sa pri mohyle gen. M. R. Štefánika oboznámili s historickými udalosťami leteckej tragédie. Pridanou hodnotou uvedenej trasy bola návšteva medzinárodného letiska gen. M. R. Štefánika v Bratislave. V jeho vstupnej hale bola možnosť prezrieť si repliku trojmotorového lietadla Caproni CA. 33 v mierke 1:1.
Po skončení tretej trasy „Pochodu 100“ mali účastníci zvládnutých celkovo 83 km a čakala ich posledná štvrtá etapa naplánovaná na apríl 2020. S nástupom pandémie COVID-19 sa ju už však nepodarilo uskutočniť. Napriek nepriazni, ktorá sa šírila v roku 2020 a neumožnila organizátorom plánovane ukončiť akciu na Bradle spojenú s odovzdaním pamätných medailí, podarilo sa vedeniu AOS spolu s plk. Viktorom Sabom dňa 25. mája 2021 zorganizovať jedinečné stretnutie v priestoroch auly AOS spolu so slávnostným odovzdaním medailí, ktoré si účastníci pochodu svojím putovaním vyslúžili.
Pamätná medaila „Pochod 100“ bola vytvorená a kreovaná kolegom z odd. Audiovizuálnej tvorby AOS Mgr. Robertom Kandríkom. Ide o kovovú medailu okrúhleho tvaru v striebornom vyhotovení o priemere 40mm. Na lícnej strane je vyobrazená podobizeň M. R. Štefánika s rokom jeho smrti a stého výročia. Pod ňou je uvedený nápis „Pochod 100". K medaile je pripevnená stužka modrej farby ako symbol neba, keďže Štefánik ako pilot celý svoj život vzhliadal k nebu. Stuha je olemovaná červenou a čiernou farbou. Červená charakterizuje Štefánika nielen ako politika, či astronauta, ale i ako národovca, ktorý reprezentoval národ vychádzajúc zo svojich kresťanských koreňov. Čierna farba symbolizuje tragickú udalosť.
Plk. Viktor Sabo prejavil vďaku každému, kto tento pochod absolvoval a vieru v to, že medaila ostane pre jej nositeľov spomienkou na spoločne strávené chvíle a na osobu M. R. Štefánika. Slávnostné odovzdanie medailí vykonal rektor AOS doc. Ing. Jozef Puttera, CSc., ktorý poďakoval zúčastneným a ocenil ľudský rozmer tejto aktivity, počas ktorej mali jej príslušníci možnosť zoznámiť sa nielen s osobou M. R. Štefánika, ale aj s miestami, ktoré ho sprevádzali životom a tiež spoznať samých seba, svojich kolegov a ich rodinných príslušníkov v netradičných situáciách. Vyzdvihol športovo-turistický význam udalosti, keďže vzhľadom na zloženie účastníkov pochodu, určite nebolo jednoduché zvládnuť denne takmer 22 km chôdze. V neposlednom rade spomenul dôležitosť uctiť si a pripomenúť pamiatku M. R. Štefánika, jeho pôsobnosť a prínos jeho osoby, ktorá si zaslúži nasledovanie v mnohých oblastiach.
„Snažíme sa vychovávať kadetov v úcte k tradícií, v zdravom patriotizme, pričom výrazný efekt majú práve podobné aktivity, ktoré umožnia navštíviť miesta súvisiace s históriou a prežiť v nich istý čas,“ záverom svojho prejavu skonštatoval rektor AOS.
Dúfajme teda, že situácia v nasledujúcom období, vzhľadom k pandémii, umožní účastníkom znova sa stretnúť a dokončiť tak poslednú etapu „Pochodu 100“.
|