Návrat na hlavnú stránku AOS
  Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika Utorok 03. 10. 2023        
 Hlavná stránka
103. výročie úmrtia M. R. Štefánika

103. výročie úmrtia M. R. Štefánika
 
    4. Máj – Deň spojený s tragickým úmrtím najväčšieho Slováka gen. Milana Rastislava Štefánika, vedca, vojaka, diplomata a politika, sme si aj tento rok pripomenuli pietnou spomienkou pri pomníku pred bránami Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika. Slávnostnú spomienku k 103. výročiu jeho úmrtia pripravila duchovná služba akadémie, dekan farnosti kpt. Tomáš Huďa, a zúčastnilo sa jej vedenie akadémie na čele s rektorom doc. Jozefom Putterom, zástupca mesta Liptovský Mikuláš viceprimátor Rudolf Urbanovič, členovia Spoločnosti M. R. Štefánika s novou predsedníčkou Kvetoslavou Staroňovou i zamestnanci akadémie.
    
    Ako vo svojom príhovore rektor AOS uviedol, „na akadémii považujeme za potrebné pokračovať v budovaní vzťahu našich kadetov k národným tradíciám, ktorých súčasťou je poznávanie osobností a ich odkazu, ktoré tieto tradície vytvárajú. Práve dnes je potrebné pozrieť sa do minulosti, hľadať príklady a osobnosti, ktoré nám svojou hodnotovou orientáciou a morálnou autoritou pomôžu orientovať sa v dnešných náročných spoločenských podmienkach.“ V závere zdôraznil, „že hrdinom dneška je ten, kto sa snaží budovať vzťahy či inštitúcie založené na vzájomnom rešpekte, otvorenej komunikácii a rešpektovaní práva na názor a kto vytvára nové kultúrne, či materiálne hodnoty a práve osobnosť M. R. Štefánika a jeho hodnotový a myšlienkový odkaz poskytuje základ na nastavenie takejto orientácie“. Poďakoval vedeniu mesta a Spoločnosti M. R. Štefánika s pobočkou v Mikuláši za doterajšiu spoluprácu a vzájomnú podporu, ktorú vidí i do budúcna.
    
    Viceprimátor Rudolf Urbanovič vo svojom príhovore poukázal na historickú spojitosť liptovského rodáka Vavra Šrobára k osobe M. R. Štefánika, ich pôsobnosť v spolku Detvan v Prahe i vzájomnú pomoc. Vyjadril úctu k jeho osobe, ktorá môže byť aj pre súčasné generácie vzorom vzdelanosti, odvahy, bojovnosti ale aj odbornosti.
    
    Druhou časťou tejto slávnostnej udalosti bolo otvorenie putovnej výstavy STOPY ŽIVOTA v priestoroch akadémie pri kaplnke. Panelová výstava približuje súvislosti zo života Milana Rastislava Štefánika, ktoré častokrát nenájdeme ani v množstve kníh o ňom vydaných. Putovnú výstavu realizovala Spoločnosť Milana Rastislava Štefánika na Slovensku a zostavila ju dlhoročná pedagogička PhDr. Ružena Kormošová, PhD. s odbornou konzultáciou PhDr. Pavla Kanisa, CSc. Otvorenie výstavy na pôde akadémie si nenechala ujsť ani jej samotná autorka, ktorá prítomným priblížila zaujímavé perličky z jej zostavenia. Bolo vidieť, že osobnosť a život velikána našich novodobých dejín je pre ňu veľkou celoživotnou inšpiráciou a motiváciou.
  
Foto k článku 1 Foto k článku 2 Foto k článku 3
  
Foto k článku 4 Foto k článku 5 Foto k článku 6
  
        Ďalšie fotografie   text:-sz-, foto: -ds-    
  
gen. Dr. M. R. Štefánik
 
 
  e-mail AOS  Stravovanie WEGA
 
  Facebook AOS  YouTube AOS
   NATO - SHAPE    NATO    EU    Ministerstvo Obrany OS SR    Generálny štáb OS SR    Allied command transformation
© Copyright 2008 KIS Aktualizované Untitled Document 07. júla 2023   (1644)