Návrat na hlavnú stránku AOS
  Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika Nedeľa 19. 05. 2024        
 Hlavná stránka
Navštívili sme Múzeum holokaustu

Navštívili sme Múzeum holokaustu
 
    „Národ, ktorý nepozná svoju históriu, je odsúdený prežiť ju znova.“
    
    Študenti 1. a 4. ročníka programu Bezpečnosť a obrana štátu navštívili v pondelok 9. mája Múzeum holokaustu v Seredi. Exkurzia sa symbolicky konala tesne po oslavách Dňa víťazstva nad fašizmom a zúčastnili sa jej kadeti so svojimi pedagógmi z Katedry bezpečnosti a obrany Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika, JUDr. Tomášom Martausom, Ing. Jánom Mišíkom, PhD. a Mgr. Jurajom Šimkom, PhD.
    
    Expozícia viažuca sa k tragickému obdobiu riešenia židovskej otázky na Slovensku počas druhej svetovej vojny bola budovaná od roku 2015 a múzeum bolo slávnostne otvorené v roku 2016. Nachádza sa v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora a zároveň slúži ako pamätník zavraždeným Židom zo Slovenska. V múzeu sú vystavené dobové dokumenty, fotografie a predmety súvisiace s prenasledovaním Židov na území Slovenska.
    
    Študenti si na začiatku exkurzie vypočuli prednášku o živote v koncentračnom tábore a prostredníctvom autentického svedectva Heleny Weinwurmovej, ktorá prežila koncentračný tábor a počas svojho života odovzdávala posolstvo o hrôzach vojny, sa mohli vžiť do ťažkého obdobia holokaustu. V piatich pôvodných budovách pracovného a koncentračného tábora mohli kadeti vidieť, ako Židia, pozbavení občianskych práv, žili a pracovali pre štát. Vypočuli si mnoho zaujímavých informácií a príbehov o ľuďoch, ktorí v tom období trpeli, ale aj o ľuďoch, ktorí boli ochotní pomáhať, či ktorým sa dokonca podaril útek z koncentračného tábora.
    
    Po celý čas prehliadky sa študentom venoval riaditeľ múzea PhDr. Martin Korčok, PhD., ktorý sa im osobne prihováral, a ktorému patrí veľké poďakovanie. Ako v závere povedal, „pevne verím, že dnes sme položili základy pre dlhodobú spoluprácu medzi našimi inštitúciami v oblasti ľudskoprávneho vzdelávania“.
    
    Na konci prehliadky sme si spolu s kadetmi uctili obete holokaustu zapálením sviece v priestore tragických udalostí.
    
    „Veríme, že sa nám podarilo započať spoluprácu Akadémie ozbrojených síl a Múzea na spoločných aktivitách v rámci prevencie pravicového extrémizmu v ozbrojených silách a naša dnešná pilotná iniciatíva prerastie do dlhodobej vzájomnej spolupráce“, zhodnotil exkurziu aktér stretnutia JUDr. Tomáš Martaus.
  
Foto k článku 1     Foto k článku 2
  
Foto k článku 3     Foto k článku 4
  
        Ďalšie fotografie   text: -sz-, foto: -sz-, Peter Vanko    
  
gen. Dr. M. R. Štefánik
 
 
  e-mail AOS  Stravovanie WEGA
 
  Facebook AOS  YouTube AOS
   NATO - SHAPE    NATO    EU    Ministerstvo Obrany OS SR    Generálny štáb OS SR    Allied command transformation
© Copyright 2008 KIS Aktualizované Untitled Document 07. júla 2023   (3046)