Návrat na hlavnú stránku AOS
  Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika Štvrtok 25. 07. 2024        
 Hlavná stránka
Prvé sólo lety kadetov - pilotov

Prvé sólo lety kadetov - pilotov
 
    Dňa 2. júna 2022 sa na leteckej základni Sliač uskutočnili prvé sólo lety začínajúcich pilotov, kadetov Akadémie Ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši, ktorí študujú na leteckej fakulte Technickej Univerzity v Košiciach. Voj. 1. st. Jaroslav Gahura a voj. 1. st. Frederik Arvay absolvovali prvé samostatné lety na lietadle L-39 CM Albatros, po ktorom boli tradičným spôsobom privítaní medzi pilotmi 2. taktickej letky 81. krídla Sliač.
    
    Stať sa pilotom stíhacieho lietadla L-39 je proces, ktorému predchádza typové preškolenie trvajúce štyri týždne v Stredisku príprav leteckých odborností v Prešove. Po úspešnom preskúšaní prídu piloti na útvar a absolvujú pozemné prípravy a teoretické preskúšanie u inžiniersko-leteckej skupiny. Následne musia absolvovať padákovú prípravu. Tá pozostáva z teoretickej a praktickej časti. Praktická skúška pozostáva z piatich cvičných zoskokov na okrúhlom padáku. V prípade úspešného absolvovania skúšok čaká pilotov niekoľko hodín na leteckom simulátore TL-39 a až potom nástup do reálneho lietadla. Na začiatku piloti lietajú s inštruktormi. Keď je inštruktor presvedčený, že je pilot schopný samostatne letieť, poverí iného inštruktora, aby pilota preskúšal.
    
    Preskúšanie, tzv. „Kontrolný let pred prvým samostatným letom“, vojaci 1.st. Jaroslav Gahura a Frederik Arvay vykonali s veliteľom 81. krídla plukovníkom Františkom Pytlíkom. Veliteľ vyhodnotil, že sú títo piloti schopní a pripravení lietať samostatne a povolil vykonať prvý sólo let na lietadle L-39, ktorí úspešne zvládli obaja piloti.
    
    Voj. 1.st. Jaroslav Gahura začal s leteckým výcvikom na leteckej základni Sliač dňa 11. apríla 2022 a má doteraz za sebou nalietaných 9 hodín a 40 minút s inštruktorom. Voj. 1.st. Frederik Arvay nalietal na leteckej základni Sliač odo dňa 11. apríla 2022 dokopy 10 hodín a 45 minút s inštruktorom. Mladým pilotom gratulujeme a prajeme veľa ďalších úspechov v ich nasledujúcej kariére.
  
Foto k článku 1 Foto k článku 2 Foto k článku 3
  
Foto k článku 4 Foto k článku 5 Foto k článku 6
  
  text a foto: www.vvzs.mil.sk    
  
gen. Dr. M. R. Štefánik
 
 
  e-mail AOS  Stravovanie WEGA
 
  Facebook AOS  YouTube AOS
   NATO - SHAPE    NATO    EU    Ministerstvo Obrany OS SR    Generálny štáb OS SR    Allied command transformation
© Copyright 2008 KIS Aktualizované Untitled Document 07. júla 2023   (6268)