Návrat na hlavnú stránku AOS
  Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika Utorok 03. 10. 2023        
 Hlavná stránka
Pripomenuli sme si koniec II. svetovej vojny

Pripomenuli sme si koniec II. svetovej vojny
 
    Blížiaci sa 8. máj si každoročne pripomíname ako deň ukončenia II. svetovej vojny a slávime ho ako Deň víťazstva nad fašizmom, keďže ide o výročie kapitulácie nacistického Nemecka. Je to deň, kedy vzdávame hold všetkým, ktorí sa pričinili o to, že žijeme v mieri.
    
    Pietneho aktu položenia vencov k pamätníku Červenej armády na Námestí osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši sa zúčastnilo vedenie mesta Liptovský Mikuláš na čele s primátorom Jánom Blcháčom, ktorý opäť pripomenul, že „mier je najvyššou hodnotou, ktorú nám vybojovali naši predkovia, že nie je samozrejmý a život v pokoji je žiaľ dotknuteľný“.
    
    Spomienkových osláv sa zúčastnil veľvyslanec ČR Tomáš Tuhý, rektor Akadémie ozbrojených síl doc. Jozef Puttera s delegáciou i zástupcovia SZPB.
    
    Veľvyslanec ČR vo svojom príhovore zdôraznil, že "Deň víťazstva nad fašizmom je dôležitý moment našej histórie a je nevyhnutné, aby sme sa k nemu s veľkou pokorou a úctou vracali. Je potrebné oslovovať našu mládež, nové generácie, aby hrôzy 2. sv. vojny vnímali ako memento, ako niečo, čo v nás musí vyvolávať pocit ochrany, ochrany mieru, ochrany slobody, ktorá bola vykúpená krvou a životmi našich ľudí, česko-slovenských ľudí“.
    
    Oslavy Dňa víťazstva nad fašizmom pokračovali druhou časťou na vojenskom cintoríne Háj - Nicovô aktom kladenia vencov, po ktorom veľvyslanec ČR poďakoval vedeniu mesta za starostlivosť o vojenský cintorín, ktorý je najväčším vojenským pohrebiskom československých vojakov na Slovensku.
  
Foto k článku 1 Foto k článku 2 Foto k článku 3
  
Foto k článku 4 Foto k článku 5 Foto k článku 6
  
Foto k článku 7 Foto k článku 8 Foto k článku 9
  
        Ďalšie fotografie   text a foto: -sz-    
  
gen. Dr. M. R. Štefánik
 
 
  e-mail AOS  Stravovanie WEGA
 
  Facebook AOS  YouTube AOS
   NATO - SHAPE    NATO    EU    Ministerstvo Obrany OS SR    Generálny štáb OS SR    Allied command transformation
© Copyright 2008 KIS Aktualizované Untitled Document 07. júla 2023   (1644)