Návrat na hlavnú stránku AOS
  Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika Štvrtok 21. 11. 2024        
 Hlavná stránka
Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika

TÝŽDEŇ VEDY NA AOS
 
    Európska komisia aj tohto roku vyzvala členské krajiny Európskej únie, aby sa zapojili do "Európskeho týždňa vedy a techniky", ktorého posolstvom je vytvárať podmienky pre rozvoj vedy a techniky v spoločnosti a stimulovať záujem mladých ľudí o kariéru vo výskume a vývoji, ako aj zvýšiť informovanosť verejnosti o vede a technike.

    Akadémia ozbrojených síl už tradične podporuje túto výzvu. Hlavnou úlohou Týždňa vedy bolo informovať záujemcov z radov zamestnancov, študentov a širokej verejnosti o význame a úlohách vedy pre rozvoj spoločnosti, presvedčiť o jej význame, a hlavne zvýšiť záujem mladej generácie o štúdium vedecko-technických disciplín.

    Akadémia ozbrojených síl sa pripojila aj tento rok k výzve MŠ SR a zorganizovala na svojej pôde už tretíkrát v posledný novembrový týždeň podujatie pod spoločným názvom „Veda nás spája“. Snahou bolo spopularizovať výskumnú a vývojovú činnosť pracovísk výskumu a vývoja, priblížiť zameranie riešených vedeckých projektov a prezentovať študentom ich konkrétne výsledky.

    24. novembra v popoludňajších hodinách v preplnenej aule privítal riaditeľ rektorátu Ing. Peter Fianta všetkých záujemcov o túto aktivitu. Prorektor pre vedu, plk. Nečas, v krátkom príhovore poukázal na to, že hlavným cieľom podujatia bolo získať záujem študentov zapájať sa do vlastnej vedeckej práce v rámci študentskej vedeckej odbornej činnosti. Po príhovore Ing. Igor Petz vo svojej prezentácii priblížil softvérovú firmu LYNX, s.r.o. z Košíc, sponzora Týždňa vedy.

    25. novembra ráno katedry otvorili dvere dokorán študentom a záujemcom z radov zamestnancov školy, ale aj širokej verejnosti. V priebehu týždňa sa uskutočnili sprievodné podujatia formou odborných prednášok, seminárov, workshopov a besied. Väčšina akcií sa konala priamo v priestoroch katedier, kde boli realizované ukážky odborných učební a vybavenia laboratórií. Riešitelia projektov poskytli záujemcom informácie o výsledkoch svojej vedeckej práce, pripravili pre nich posterové prezentácie a videoprojekcie. Formy ukážok boli zvolené katedrou podľa jej zamerania a konkrétnych výstupov výskumu a vývoja.

    Na katedre informatiky učitelia prezentovali vzdelávanie a výskum v oblasti počítačových sietí. Študenti aktívne reagovali na ukážky najnovších poznatkov informácií v laboratóriách.

    Na katedre elektroniky boli prezentované výsledky práce krúžku robotiky, ako i aktuálne ukážky z vedeckých experimentov v súvislosti s testovaním elektromagnetickej odolnosti.

    Učitelia katedry manažmentu priblížili záujemcom rôzne aktivity, ktoré katedra rieši v rámci výskumu a vývoja, zoznámili ich s učebno-výcvikovou základňou, s možnosťou zapojenia do ŠVOČ.

    Katedra strojárstva sa prezentovala špeciálnou učebňou konštrukcie techniky, učebňou zbraní a munície a laboratóriom diagnostiky. Uvedené učebne sa využívajú v rámci zabezpečenia vzdelávania a poskytovania študentom overiť si teoretické poznatky priamo na diagnostických zariadeniach.

    Katedra prírodných vied už tradične pripravila prednášky na najnovšie trendy z oblasti matematiky a fyziky („Netradičné experimenty vo fyzike“, „Počítačová simulácia pravdepodobnostných úloh“, „Od mnohodnotových logík k fuzzy množinám“), ako aj ukážku nového fyzikálneho laboratória.

    Katedra humanitných a sociálnych vied lákala záujemcov besedami o najnovšie vydaných knihách RSDr. Ľubomíra Čecha „Islam – fakty a súvislosti“ a doc. Ladislava Hofreitera „Teória riešenia konfliktov.

    Najviac študentov pritiahli priestory ÚTVŠ, kde na pracovisku funkčnej diagnostiky záujemcom bol za prítomnosti MUDr. Juraja Sýkoru (ÚVN Ružomberok) a asistencie učiteľa katedry meraný zdravotný stav pri telesnej záťaži.

    Pre nadšencov anglického jazyka ústav jazykovej prípravy pripravil výstavku materiálov na štúdium anglického jazyka a praktickú ukážku (gramatiky, slovníky, doplnkové čítanie). Pripravené boli promo balíčky, objednávky so špeciálnou zľavou 30 %.

    Skupina simulačných technológií zaujala svojimi dynamickými ukážkami - počítačom podporované vojenské cvičenia, ktoré simulujú virtuálnu situáciu na bojisku a cvičiacemu štábu dávajú reálny obraz situácie.

    Ani akademická knižnica sa nedala zahanbiť. V spolupráci s kníhkupectvom Pantarei pripravila výstavu kníh všetkých žánrov spojenú s predajom.

    Zameranie jednotlivých aktivít všetkých pracovísk akadémie naplnilo súčasne jednu z politík výskumno-vývojovej činnosti AOS, aby sa kvalita výskumu a vývoja stala prirodzenou súčasťou výučby. Študenti sa presvedčili, že okrem dosiahnutia vysokoškolských vzdelávacích štandardov im škola ponúka aj možnosť podieľať sa na riešení výskumných projektov a získať skúsenosti z oblasti vedeckej práce.

    Oliver Bakoš raz povedal, že: "Spoločnosť potrebuje nielen pracovité ruky, ale aj oči a uši. A naviac zo všetkého potrebuje myslenie, ktoré sa opiera o vedu a o hlboko cítiace ľudské srdce skryté v umení" a to nech je pre nás všetkých výzvou do budúcnosti.
  
  
         Ďalšie fotografie
         Videozáznam
  Text: PhDr. Jana VITOVSKÁ    
Foto: (Ing. Danuša SPILÁ, vit)    







gen. Dr. M. R. Štefánik
 
 
  e-mail AOS  Stravovanie WEGA
 
  Facebook AOS  YouTube AOS
   NATO - SHAPE    NATO    EU    Ministerstvo Obrany OS SR    Generálny štáb OS SR    Allied command transformation
© Copyright 2008 KIS Aktualizované Untitled Document 07. júla 2023   (1464)