Spoločnosť Starostlivosti o nemecké vojnové hroby na Slovensku a obec Važec boli hlavnými organizátormi spomienkového podujatia konaného 28. septembra 2008 vo Važci, a to pri príležitosti 10. výročia zasvätenia nemeckého vojnového cintorína v tejto obci. Cintorín je najväčším nemeckým vojnovým cintorínom na území SR. V jeho areáli pod dominantným dubovým krížom a pod panorámou Vysokých Tatier spočíva do 8 tisíc mŕtvych nemeckých vojakov (z toho je identifikovaných len polovica). Tajomník Spoločnosti Michal Bochin, uviedol, že táto spoločnosť spolu s Nemeckým ľudovým zväzom starostlivosti o vojnové hroby so sídlom v Kasseli zabezpečuje na Slovensku 6 cintorínov nemeckých vojakov. Masívne kríže v nemeckých cintorínoch spolu s cintorínmi padlých vojakov Červenej armády, príslušníkov 1. čs. armádneho zboru a padlých odbojárov ostávajú späté s historickou pravdou a pre súčasníkov sú mementom.
Nemecké vojnové cintoríny udržiavajú príslušníci
Bundeswehru. Cintorín vo Važci upravovalo 12 rezervistov z Reinhardshagenu
(oblasť Kassel), ktorí zároveň brigádovali spolu so študentmi Akadémie
ozbrojených síl i na úprave okolia vojenského cintorína padlých príslušníkov
1. čs. armádneho zboru na Háji v Liptovskom Mikuláši. Akadémia ozbrojených
síl vytvára zároveň podmienky pre pobyt Nemcov na Liptove počas ich pracovných
brigád.
Spomienkového podujatia vo Važci sa zúčastnila delegácia z Kasselu (SRN), Reinhard Fűhrer, prezident Nemeckého ľudového zväzu starostlivosti o vojnové hroby, JUDr. Dušan Šveda, riaditeľ odboru legislatívy Ministerstva vnútra SR, pplk. Jaroslav Balocký, generálny duchový ekumenickej pastoračnej služby v OS a OZ SR, pplk. Herbert Schmid, pridelenec obrany SRN na Slovensku, Rastislav Profant, starosta obce Važec a ďalší hostia.
Za Akadémiu ozbrojených síl sa spomienkového podujatia zúčastnili prorektor pre vzdelávanie doc. Ing. Pavol Bučka, PhD., plk. gšt. Ing. Jaroslav Košuda a Ing. Štefan Repka. Z radu hostí sa vynímali aj pozostalí príbuzní nemeckých vojnových obetí, ktorým učarovala tatranská panoráma a dôstojné miesto odpočinku pozostalých. Spomienkový akt umocnil chorál vojenskej hudby a vystúpenie spevokolu z Važca.
|