PROJEKT
Európskej obrannej agentúry

 
SIMS - Smart Information for Mission Success - Sofistikované informácie pre úspech misie
Čiastkové úlohy projektu, na ktorých sa AOS podieľa

AOS rieši v rámci projektu pracovné časti:
 
WP 2: „POŽIADAVKY UŽÍVATEĽOV A ASYMETRICKÉ HROZBY“
WP 2.3 „PRÍPADOVÁ ŠTÚDIA“ („STUDY CASE“)
    Zodpovedný riešiteľ: doc. Ing. Peter SPILÝ, PhD.
    Cieľ: Pripraviť vstupné dáta pre návrh systému a vytvorenie databázy asymetrických hrozieb s cieľom zlepšiť plánovanie a uskutočnenie operácií v mestskom a inom prostredí.
    Výstup: V prípadovej štúdii sú na základe konkrétnej operácie expedičného charakteru definované hrozby a možné spôsoby ich eliminácie. Z hľadiska vlastných síl sú riešené poslanie a úloha úlohového zoskupenia, jeho organizácia, možný scenár a koncepcia nasadenia jednotiek. Prípadová štúdia v rozsahu 716 strán (4 kapitoly) bola 22. 10. 2010 zaregistrovaná v AK AOS a následne 28.10. v Centrálnom registri Evidencie publikačnej činnosti SR, 1 výtlačok (vo formáte CD) je uložený v AK AOS a jeden na Oddelení vedy a zahraničných vzťahov AOS (PhDr. Vitovská). Štúdia bola oponovaná počas rokovania THALES-RAYTHEON Systems Company S.A.S. (Contractor) a EDA v Paríži, École Politechnique dňa 8. 9. 2010.
    Rozsah prác na štúdii: 1 180 hodín (12 odborných kapacít), 210 hodín (riadiace a admin. kapacity).
 

WP 2.4: „ZNALOSTNÁ DATABÁZA O ASYMETRICKÝCH HROZBÁCH“ „ASYMETRIC THREAT KNOWLEDGE DATABASE“)
    Zodpovedný riešiteľ: prof. Ing. Vojtech JURČÁK, CSc.
    Cieľ: Pripraviť vstupné informácie pre vytvorenie znalostnej databázy asymetrických hrozieb.
    Výstup: V prípadovej štúdii je vypracovaná charakteristika asymetrických hrozieb a ich ontologický model.
Znalostná databáza v rozsahu 603 strán (13 kapitol) bola 17. 1. 2012 zaregistrovaná v AK AOS (za vykazovací rok 2011) a následne bola zaregistrovaná v marci v Centrálnom registri Evidencie publikačnej činnosti SR, 1 výtlačok (vo formáte CD) je uložený v AK AOS a jeden na Oddelení vedy a zahraničných vzťahov AOS (PhDr. Vitovská).
    Závery z prípadovej štúdie boli oponované počas rokovania dozornej rady a riešiteľského kolektívu projektu SIMS v Haagu (TNO, Holandsko) v dňoch 6. – 8. 12. 2011.
 

WP 3: „ZÁKLADNÉ NÁSTROJE PLÁNOVANIA MISIÍ“
WP 3.1 „ARCHITEKTÚRA RIEŠENIA“ („SYSTEM DESIGN“)
    Zodpovedný riešiteľ: prof. Ing. Milan SOPÓCI, PhD.
    Cieľ: Navrhnúť architektúru riešenia projektu.
    Výstup: Samotná architektúra riešenia je postavená na softvérovom diele, ktoré dokáže využívať informácie z navrhovanej znalostnej databázy v procese plánovania operácií a pri výcviku (statický režim), ako aj informácií získaných v reálnom čase z rôznych zdrojov (senzory, satelity, rádiolokátory, UAV, lietadlá,atď.) v priebehu operácie a pri výcviku (dynamický režim). Architektúra riešenia v rozsahu 360 strán (4 kapitoly) bola 3. 1. 2011 zaregistrovaná v AK AOS a následne 27. 1. v Centrálnom registri Evidencie publikačnej činnosti SR, 1 výtlačok (vo formáte CD) je uložený v AK AOS a jeden na Oddelení vedy a zahraničných vzťahov AOS (PhDr. Vitovská). Architektúra riešenia bola oponovaná počas zasadania dozornej rady a rokovania riešiteľského kolektívu SIMS 8. 12. 2010 v Delft, Thales – Netherland (TNL) – CIS – laboratory. Rozsah prác na štúdii: 760 hodín (7 odborných kapacít), 110 hodín (riadiace a admin. kapacity)
 

WP 6: „DEMONŠTRÁCIA INOVOVANÝCH NÁSTROJOV PRE PLÁNOVANIE A VÝCVIK“
WP 6.2 „HODNOTENIE SIMS“
    Zodpovedný riešiteľ: doc. Ing. Pavel NEČAS, PhD.
    Cieľ: Pripraviť podklady pre hodnotenie projektu SIMS pri riešení typových situácií
    Výstup: V prípadovej štúdii je vypracovaná charakteristika typových situácií a možných postupov pri ich riešení. Kompletná štúdia v rozsahu 699 strán (16 kapitol) bola zaregistrovaná v apríli 2012 v AOS a následne zaregistrovaná v Centrálnom registri Evidencie publikačnej činnosti SR, 1 výtlačok (vo formáte CD) je uložený v AK AOS a jeden na Oddelení vedy a zahraničných vzťahov AOS (PhDr. Vitovská). Pracovná časť bola spracovaná na základe rokovaní v TNO Holandsko v Haagu dňa 7.-8. decembra 2011. Rozsah prác na štúdii: 1110 hodín (15 odborných kapacít), 255 hodín (riadiace a admin. kapacity)
 

WP 6.4 „ROZŠIROVANIE SIMS“
    Zodpovedný riešiteľ: doc. Ing. Pavel BUČKA, CSc.
    Cieľ: Pripraviť vojenskú verejnosť na možnosti využívania systému SIMS pri plánovaní a vedení operácií a pri príprave na misie.
    Výstup: V prípadovej štúdii je uvedené články publikované na odborných a vedeckých konferenciách, ktoré boli zamerané na možnosti využitia projektu SIMS pri plánovaní a vedení operácií a pri príprave na misie. Prípadová štúdia v rozsahu 666 strán (10 kapitol) bola zaregistrovaná v apríli 2012 v AK AOS a následne zaregistrovaná v Centrálnom registri Evidencie publikačnej činnosti SR, 1 výtlačok (vo formáte CD) je uložený v AK AOS a jeden na Oddelení vedy a zahraničných vzťahov AOS (PhDr. Vitovská).
Pracovná štúdia bola oponovaná na rokovaní v TNO Holandsko v Haagu dňa 7.-8. decembra 2011.
    Rozsah prác na štúdii: 930 hodín (10 odborných kapacít), 185 hodín (riadiace a admin. kapacity).



Celkovo bolo na projekte odpracovaných 5270 hodín (v roku 2011 – 3230 hodín, v roku 2012 – 2040 hodín).
 
 
© Copyright 2011 KIS